Знайдена планета, що обертається навколо подвійної зорі TOI-1338. Це вже друге тіло відкрите у даній системі. Багатопланетні системи зустрічаються у подвійних зірок достатньо рідко.
Друга планета у подвійної зорі
Астрономи знайшли планету, що обертається навколо одразу двох зір. Вона отримала позначення TOI-1338/BEBOP-1c. Така складна назва пов’язана з тим фактом, що відкриття зроблено у межах програми Binaries Escorted By Orbiting Planets (BEBOP), спрямованої безпосередньо на пошук планет у подвійних системах.
Планета являє собою газовий гігант, приблизно у 65 разів масивніший за Землю. Він облітає пару зір за 215 земних діб. Виявили його, використавши дані про променеві швидкості, зібрані спектрографами HARPS та ESPRESSO.
Але найцікавіше те, чому у назві планети присутнє TOI-1338. Саме так називалася ця зоря, коли у 2017 році біля неї знайшли іншу планету. Тож нинішня є вже другою, знайденою поблизу неї. Тоді вчені відкрили газовий гігант, який має масу у 33 рази більшу за Землю, тобто являє собою щось середнє між Нептуном і Сатурном.
Перша планета системи
Газовий гігант TOI-1338 b 2017 року відкрили методом транзитів. Це означає, що астрономи побачили, як він затьмарює світло зір, навколо яких він обертається. Але такий метод є достатньо ненадійним.
Річ у тім, що пара TOI-1338 b складається з зорі з масою на 12% більшою за сонячну та червоного карлика, маса якого не перевищує третини нашого світила. Вони самі по собі затьмарюють одна одну, тому спостерігати планету не завжди виходить.
До того ж орбіта TOI-1338 b нестабільна. Кут її нахилу відносно нашої точки зору постійно змінюється. Очікується, що у 2023 році її транзити припиняться і ми їх зможемо знову побачити лише за 8 років, тобто у 2032-му.
Чи дійсно планети у подвійних системах — велика рідкість?
Відкриття у системі TOI-1338 цікавить учених переважно через те, що це — достатньо рідкісна подія. Однак стверджувати, що планети у подвійних зір зустрічаються нечасто, не зовсім вірно. Вони поділяються на два типи:
- S — обертаються навколо однієї зорі з пари, яка зазвичай є достатньо широкою;
- P — ті, що обертаються навколо відразу двох зір тісної пари.
S-планети — не така вжей рідкість у Всесвіті. Їх достатньо багато відомо навіть біля зір недалеко від Сонця. А ось P-планет на сьогодні відомо тільки 12. І лише дві з них перебувають у багатопланетних системах. Вчені досі сперечаються щодо того, чи дійсно їх настільки мало, чи ми їх просто не бачимо.
Ймовірно, свою роль відіграють обидва фактори. З одного боку, зоряні компоненти часто затемнюють один одного, тож уловити на їх змінному тлі транзит планети значно важче. З іншого боку, на ранніх стадіях еволюції системи рух зір має сильно порушувати протопланетний диск. Тож цілком можливо, що у таких системах планети дійсно утворюються вкрай рідко.
За матеріалами: phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine