Астрономи зазирнули у «Вушко голки»

На свіжому знімку, зробленому космічним телескопом Hubble, зображена ділянка карликової спіральної галактики NGC 247, також відома під неофіційною назвою «Вушко голки». Вона розташована на відстані 11 млн світлових років від Чумацького Шляху та входить до складу групи Скульптора.

Галактика NGC 247
Зазнімкована телескопом Hubble ділянка галактики NGC 247. Джерело: NASA, ESA, and H. Feng (Tsinghua University)

NGC 247 отримала своє прізвисько завдяки «дірці», яка здається доволі великою ділянкою. Насправді цей регіон не абсолютно порожній, там є зорі. Але це все старі, червоні світила. А ось молоді зорі у цій частині галактики з якихось причин відсутні. Понад мільярд років тому якась подія зупинила всі процеси зореутворення в цьому регіоні. За однією з версій, це сталося через гравітаційну взаємодію NGC 247 з іншою галактикою.

Знімок Hubble центрований на ділянці NGC 247, що лежить на протилежному від «порожнечі» краю цієї системи. Ми можемо помітити кілька далеких фонових галактик, а також яскраву зорю, що розташована між нами та NGC 247. Червоні ділянки відповідають щільним скупченням газу та пилу. Саме зараз у них триває процес формування нових зір.

Галактика NGC 247. Джерело: ESO

NGC 247 є домівкою для ультраяскравого рентгенівського джерела. Астрономи давно сперечаються про природу цих джерел. За однією з версій, вони є чорними дірами зоряної маси, що поглинають надзвичайно велику кількість газу. За іншою версією, це чорна діра проміжної маси. Такі об’єкти в десятки разів масивніші, ніж їхні зоряні аналоги, але значно менші, ніж чорні діри, розташовані в центрах більшості галактик. У процесі вивчення NGC 247 астрономи знайшли свідчення, котрі вказують на те, що йдеться справді про чорну діру проміжної маси.

Ви також можете почитати про галактику, створену чорною дірою.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine