Астрономи зазнімкували «галактику-голку»

Національна дослідницька лабораторія оптико-інфрачервоної астрономії США (NOIRLab) опублікувала зображення, отримане за допомогою 4-метрового телескопа обсерваторії Кітт Пік. На ньому можна побачити незвичайне тонке утворення, що чимось нагадує голку.

Спіральна галактика IC 2233. Джерело: KPNO/NOIRLab/NSF/AURA.

Об’єкт на знімку являє собою спіральну галактику IC 2233, розташовану на відстані 40 млн світлових років від Чумацького Шляху в сузір’ї Рисі. Її тонкий профіль давно привертав увагу астрономів. Зовнішній вигляд цієї системи пояснюється не тільки її орієнтацією щодо наземних спостерігачів (ми бачимо її з ребра), а й особливостями структури. На відміну від більшості спіральних і лінзоподібних галактик (включно з нашим Чумацьким Шляхом), IC 2233 не має центральної опуклості, яка могла б «потовщити» її силует.

Ще одна цікава особливість IC 2233 полягає в зниженому темпі зореутворення: нові світила в ній формуються приблизно у 20 разів повільніше, ніж у Чумацькому Шляху. Раніше вважалося, що вона утворює гравітаційно-пов’язану пару з карликовою галактикою NGC 2537. Однак останні спостереження показали, що насправді вони перебувають на значній відстані одна від одної та не є сусідами.

За матеріалами https://noirlab.edu