Hubble зазнімкував гравітаційну лінзу

У центрі представленого знімка, зробленого космічним телескопом Hubble, можна побачити цікавий оптичний ефект, передбачений ще Загальною теорією відносності. Йдеться про гравітаційне лінзування. Цей феномен виникає, коли якийсь масивний об’єкт знаходиться на лінії, яка з’єднує спостерігача та найвіддаленіше фонове джерело випромінювання. Як наслідок, гравітація цього об’єкта може сконцентрувати світло від далекого джерела та посилити його, фактично виступаючи як лінзу.

Знімок телескопа Hubble, який демонструє гравітаційну лінзу. Джерело: ESA/Hubble & NASA, S. Allam et al.

В цьому випадку як гравітаційна лінза виступило потужне галактичне скупчення. Його гравітація не просто посилила світло від далеких галактик, а й скривила його, змусивши рухатися до нас різними шляхами. Це призвело до того, що їхні зображення перетворилися на витягнуті скривлені смуги. Як приклад можна навести галактику LRG-3-817, видиму зліва від центру знімка. Для нас вона виглядає як дуга, хоча насправді вона, звичайно, має цілком традиційний вигляд.

Астрономи давно навчилися використовувати гравітаційні лінзи як «природні телескопи». Цей феномен надав нам унікальну можливість вивчати настільки тьмяні об’єкти, що їх поки не здатні розглянути навіть найпотужніші земні обсерваторії. Саме завдяки гравітаційному лінзуванню вдалося побачити перші галактики, які існували всього через 400 млн років після Великого Вибуху.

За матеріалами https://spacetelescope.org