Астрономи ESO знайшли гігантський «фонтан» у мільярді світлових років від Чумацького Шляху

Новини астрономії, астрофізики та космології

Колектив астрономів Європейської південної обсерваторії (ESO) виявив колосальний “фонтан” молекулярного газу. Він знаходиться в найяскравішій галактиці скупчення Abell 2597, розташованого на відстані мільярда світлових років від Чумацького шляху в сузір’ї Водолія.

Дані спостережень свідчать, що «фонтан» підживлюється енергією розташованої в ядрі галактики надмасивної чорної діри. Вона викидає в простір потужний струмінь холодного молекулярного газу, який потім випадає у вигляді міжгалактичної «зливи».

Композитне зображення Abell 2597, на якому видно фонтаноподібний потік газу, що підживлюється надмасивною чорною дірою в центральній галактиці. Жовтим кольором позначені дані ALMA (холодний газ). Червоний колір – дані приймача (гарячий газ). Пурпурово-синій – дані Chandra (протяжні області гарячого іонізованого газу). Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Tremblay et al.; NRAO/AUI/NSF, B. Saxton; NASA/Chandra; ESO/VLT

Щоб краще зрозуміти, як влаштований процес, вчені скористалися комплексом ALMA (Atacama Large Millimeter Array). Було виявлено, що холодні молекули з температурою до мінус 250 – 260 ° C падають у напрямку до чорної дірки. Поряд з цим, астрономи за допомогою змонтованого на Дуже Великому Телескопі ESO (VLT) приймача MUSE простежили рух быльш теплого газу, який викидається з околиць чорної діри.

Обидва масиви даних дозволили сформувати повну картину процесу. Холодний газ падає в напрямку чорної діри, виділяючи в її околицях величезну кількість енергії, що призводить до утворення джетів, що швидко рухаються та складаються з розпеченої плазми. Джети активно викидають речовину з області чорної дірки, утворюючи чудовий галактичний «фонтан». Але, не маючи найменшого шансу вирватися з гравітаційних обіймів своєї галактики, ця плазма охолоджується, сповільнюється і, зрештою, випадає назад на чорну дірку, після чого цикл повторюється наново.

Дослідники припускають, що описаний процес може виявитися не тільки звичайним, а й дуже суттєвим для розуміння механізму освіти та життєвого циклу галактик. Приплив і відтік холодного молекулярного газу вже спостерігалися окремо, але тепер вони вперше зареєстровані одночасно в тій самій системі. Це доводить, що вони є складовими частинами одного й того самого масштабного процесу.

За матеріалами: https://www.eso.org