Астрономи зафіксували найенергетичніше сонячне випромінювання в історії

Астрономи зафіксували гамма-частинки, які надходять від нашого Сонця і мають небачену раніше енергію. Зафіксувати їх допоміг детектор High Altitude Water Cherenkov (HAWC), розташований у мексиканському високогір’ї.

Сонце породило високоенергетичні частинки
Сонце породило високоенергетичні частинки. Джерело: NASA/SDO

Спостереження HAWC

Вчені з понад 30 наукових установ Європи, Азії та Північної Америки нещодавно опублікували результати 6-річного дослідження, яке дозволило виявити найенергетичніші частинки, які коли-небудь долітали від Сонця до Землі.

Для цього вони використали детектор High Altitude Water Cherenkov (HAWC). Він являє собою кілька пасток для високоенергетичних частинок, які розташовуються всередині велетенських баків із водою, що стоять на верхівці гори у Мексиці.

Завдяки своїй конструкції він є одним із небагатьох інструментів, які можуть реєструвати гамма-промені не тільки вночі, а й удень. Звичайно, що самі вони до Землі не долітають, однак породжують інші елементарні частинки, які потрапляють у ємності HAWC та породжують черенковське випромінювання, яке той і реєструє.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Тож не дивно, що саме цей інструмент, спостерігаючи за Сонцем з 2014 по 2021 рік, знайшов його промені, що мають енергію 0,5 до 2,6 ТеВ. І цим він досить сильно здивував вчених, які не очікували такого від нашого світила.

Що породило високоенергетичні частинки?

Енергія частинки тісно пов’язана з її частотою. Саме тому «найяскравішими» насправді є гамма-промені, яких ми не бачимо, але дуже боїмося, бо це та сама страшна радіація. Отримані на HAWC значення не є рекордними для таких частинок, адже один раз нам прилетіло повідомлення від одного з пульсарів, яке мало енергію у 450 ТеВ.

Але від Сонця, яке є найдослідженішою зорею у Всесвіті, ніхто такого не очікував. Вважається, що там просто немає процесів, які можуть настільки прискорювати частинки. Хоча нещодавні дослідження магнітних полів, які на нашому світилі перебувають у цілковитому хаосі, показали, що вони все ж здатні на це.

Проте в авторів нинішнього дослідження є й інше припущення щодо походження частинок. На їхню думку, першопричиною їх могли стати ще більш високоенергетичні промені звідкись із космосу, можливо, з якогось пульсара. Вони потрапили в атмосферу Сонця, врізалися в атоми, котрі її складають, і спричинили появу нових частинок, які й полетіли у бік Землі.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів