Астрономи визначили характеристики віддаленого газового гіганта

Більшість відкритих до теперішнього часу екзопланет об’єднує те, що вони мають відносно невеликі періоди обертання, що вимірюються кількома тижнями, днями, а то й годинами. І це цілком логічно: адже чим менший період обертання планети — тим частіше спостерігаються її транзити. Водночас ця обставина є серйозним обмежувальним фактором у справі вивчення позасонячних світів.

Екзопланета в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser/Nick Risinger (skysurvey.org)

Тому не дивно, що екзопланета Kepler-1514b, яка розташована за 1300 світлових років від Сонця, привернула підвищену увагу астрономів. Вона була знайдена телескопом Kepler ще 2010 року. Тоді вдалося визначити, що це газовий гігант, який має період обертання 218 днів (це можна порівняти з орбітальним періодом Венери). Однак її точні характеристики так і залишилися невідомими.

Щоб закрити цю прогалину, астрономи скористалися допомогою телескопів Keck I та Keck 2 (обсерваторія Мауна Кеа, Гаваї). Вимірювання показали, що радіус Kepler-1514b на 10% перевершує радіус Юпітера за більш ніж уп’ятеро більшої маси, тобто середня густина цього тіла становить 4,8 г/см³, що набагато перевершує густину газових гігантів Сонячної системи. Але треба розуміти, що після досягнення певної межі (приблизно 3-5 юпітеріанських мас) розмір планетоподібного тіла практично перестає корелювати з його масою. Як приклад можна навести коричневі карлики, які можуть бути в десятки разів важчими за Юпітер при близькому радіусі.

Kepler-1514b також представляє певний інтерес у контексті пошуку її потенційних супутників (екзолун). Це завдання може бути доручено телескопам наступного покоління.

За матеріалами https://arxiv.org

Новини інших медіа
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення
Японський супутник-прибиральник наблизився на 15 метрів до космічного сміття
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів