Астрономи виявили новий коричневий карлик, що обертається навколо червоного карлика

Вік новознайденого коричневого карлика може сягати понад 5 млрд років.

Астрономи з Університету штату Пенсильванія (США) та інших країн виявили масивний коричневий карлик, що обертається навколо M-карлика, відомого як TOI-2119. Щойно знайдений об’єкт майже в 70 разів більший за Юпітер і обертається навколо своєї материнської зорі по ексцентричній орбіті.

Коричневі карлики є проміжними об’єктами між планетами та зорями. Діапазон їхніх мас складає від 13 до 80 юпітеріанських. Хоча на сьогодні було виявлено чимало коричневих карликів — об’єкти, що обертаються навколо інших зір, є рідкісною знахідкою.

Коричневий карлик. Фото: Newscientist


Спостереження показали, що масивні коричневі карлики, що обертаються навколо своєї материнської зорі на відносно близькій відстані (менш ніж 3,0 а.о.), є надзвичайно рідкісними і їх важко знайти. Цю так звану пустелю коричневих карликів астрономи постійно вивчають за допомогою різних методів, прагнучи винайти інших представників цього незвичного типу.

Тепер група астрономів на чолі з Калебом І. Каньясом зі штату Пенсильванія повідомляє про знахідку нового масивного коричневого карлика, ймовірно, ще одного представника цієї пустелі. Новознайдений об’єкт, позначений як TOI-2119.01, був ідентифікований супутником NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Те, що він є коричневим карликом, було підтверджено за допомогою комбінації наземної та космічної фотометрії та високоточного вимірювання.

Коричневий карлик робить один оберт навколо TOI-2119 за 7,2 доби по орбіті з досить великим ексцентриситетом (0,336), середнім радіусом 0,064 а.о. та нахилом 88,5°. Температура цього об’єкта, виміряна за його яскравістю, становить приблизно 2100 К.

Материнська зоря TOI-2119 є карликом класу М. За розміром і масою вона вдвічі менша за Сонце. Період її обертання навколо осі складає 13,2 діб, металічність — на рівні 0,1, а її ефективна температура дорівнює 3553 К. Астрономи припускають, що вік цього світила лежить у діапазоні від 700 млн до 5,1 млрд років.

Дослідники також підкреслили, що високий ексцентриситет TOI-2119.01 може бути результатом динамічної взаємодії зі ще однією планетою з великим періодом обертання (її наразі виявити не вдалося). Вони додають, що велика маса цього коричневого карлика вказує на сценарій формування через гравітаційну нестабільність у протопланетному диску.

Материнська зоря TOI-2119 є карликом М, яка за розміром і масою вдвічі менша за Сонце. Період її обертання складає 13,2 дня, металічність — на рівні 0,1, а її ефективна температура дорівнює приблизно 3553 К. Астрономи припускають, що вік TOI-2119, швидше за все, становить від 700 млн до 5,1 млрд років.

Дослідники також підкреслили, що високий ексцентриситет TOI-2119.01 може бути результатом динамічних взаємодій з давнім супутником, якого поки що не виявили. Вони додали, що велика маса цього коричневого карлика вказує на сценарій формування через гравітаційну нестабільність у диску.

Нагадаємо, що недавно команда британських вчених виявила білий карлик з рекордним періодом обертання.

За матеріалами Phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії