Астрономи виявили новий коричневий карлик, що обертається навколо червоного карлика

Вік новознайденого коричневого карлика може сягати понад 5 млрд років.

Астрономи з Університету штату Пенсильванія (США) та інших країн виявили масивний коричневий карлик, що обертається навколо M-карлика, відомого як TOI-2119. Щойно знайдений об’єкт майже в 70 разів більший за Юпітер і обертається навколо своєї материнської зорі по ексцентричній орбіті.

Коричневі карлики є проміжними об’єктами між планетами та зорями. Діапазон їхніх мас складає від 13 до 80 юпітеріанських. Хоча на сьогодні було виявлено чимало коричневих карликів — об’єкти, що обертаються навколо інших зір, є рідкісною знахідкою.

Коричневий карлик. Фото: Newscientist


Спостереження показали, що масивні коричневі карлики, що обертаються навколо своєї материнської зорі на відносно близькій відстані (менш ніж 3,0 а.о.), є надзвичайно рідкісними і їх важко знайти. Цю так звану пустелю коричневих карликів астрономи постійно вивчають за допомогою різних методів, прагнучи винайти інших представників цього незвичного типу.

Тепер група астрономів на чолі з Калебом І. Каньясом зі штату Пенсильванія повідомляє про знахідку нового масивного коричневого карлика, ймовірно, ще одного представника цієї пустелі. Новознайдений об’єкт, позначений як TOI-2119.01, був ідентифікований супутником NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Те, що він є коричневим карликом, було підтверджено за допомогою комбінації наземної та космічної фотометрії та високоточного вимірювання.

Коричневий карлик робить один оберт навколо TOI-2119 за 7,2 доби по орбіті з досить великим ексцентриситетом (0,336), середнім радіусом 0,064 а.о. та нахилом 88,5°. Температура цього об’єкта, виміряна за його яскравістю, становить приблизно 2100 К.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Материнська зоря TOI-2119 є карликом класу М. За розміром і масою вона вдвічі менша за Сонце. Період її обертання навколо осі складає 13,2 діб, металічність — на рівні 0,1, а її ефективна температура дорівнює 3553 К. Астрономи припускають, що вік цього світила лежить у діапазоні від 700 млн до 5,1 млрд років.

Дослідники також підкреслили, що високий ексцентриситет TOI-2119.01 може бути результатом динамічної взаємодії зі ще однією планетою з великим періодом обертання (її наразі виявити не вдалося). Вони додають, що велика маса цього коричневого карлика вказує на сценарій формування через гравітаційну нестабільність у протопланетному диску.

Материнська зоря TOI-2119 є карликом М, яка за розміром і масою вдвічі менша за Сонце. Період її обертання складає 13,2 дня, металічність — на рівні 0,1, а її ефективна температура дорівнює приблизно 3553 К. Астрономи припускають, що вік TOI-2119, швидше за все, становить від 700 млн до 5,1 млрд років.

Дослідники також підкреслили, що високий ексцентриситет TOI-2119.01 може бути результатом динамічних взаємодій з давнім супутником, якого поки що не виявили. Вони додали, що велика маса цього коричневого карлика вказує на сценарій формування через гравітаційну нестабільність у диску.

Нагадаємо, що недавно команда британських вчених виявила білий карлик з рекордним періодом обертання.

За матеріалами Phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів