За допомогою 10,4-метрового телескопа GTC європейські астрономи вперше виявили метан в атмосфері об’єкта WISE1810. Це найближчий до Землі коричневий карлик Т-класу.

Коричневі карлики займають проміжне положення між газовими гігантами та зорями. Їхні маси лежать у діапазоні від 13 до 80 мас Юпітера. Цього достатньо для початку деяких термоядерних реакцій за участю дейтерію та літію. Однак маси коричневих карликів не вистачає для підтримки довгострокових реакцій за участю звичайного водню. Тому коричневі карлики не виходять на постійну світність, як зорі, а стискаються і тьмяніють.
Як і зорі, коричневі карлики поділяються на низку спектральних класів. Один із них відомий як Т-карлики. До нього відносять найхолодніші коричневі карлики, які найменш світяться, чиї ефективні температури поверхні лежать у діапазоні від 230 °С до 1230 °С.
Вивчення Т-карликів може допомогти астрономам краще зрозуміти різницю між об’єктами, що знаходяться на кордоні, який розділяє різні типи небесних тіл. Однак, попри те, що до теперішнього часу виявлено безліч коричневих карликів, Т-карлики зустрічаються не так часто — їх ідентифіковано лише близько 400.
Найближчий із них, відомий під позначенням WISE1810, розташований на відстані 29 світлових років від Землі. Його радіус становить близько 0,65 радіуса Юпітера, а маса приблизно в 17 разів більша, ніж у Юпітера. Попередні спостереження WISE1810 дозволили виявити, що в його атмосфері переважають водень і водяна пара. Однак у ній не було виявлено слідів метану, який є визначальною молекулою для Т-карликів.
Ситуація змінилася після недавньої публікації нового дослідження, проведеного міжнародною групою астрономів за допомогою телескопа GTC. Їм вдалося виявити метан в атмосфері WISE1810 і оцінити його температуру, яка становить близько 770 °С. Також ученим вдалося виміряти швидкість коричневого карлика. Це дозволило визначити що, попри дуже низьку металевість, він, найімовірніше, пов’язаний із товстим диском Чумацького Шляху, а не з гало.
Раніше ми розповідали про виявлення ціанистого калію в атмосфері коричневого карлика.
За матеріалами Phys.org