Астрономи виявили гігантський хвіст у екзопланети

Американські астрономи повідомили про виявлення гігантського гелієвого «хвоста» у газового гіганта HAT-P-32b. Його довжина більш ніж у 50 разів перевищує радіус екзопланети.

Модель газового хвоста екзопланети HAT-P-32b. Джерело: Anton Pannekoek Institute for Astronomy, University of Amsterdam

HAT-P-32b обертається навколо зорі, розташованої на відстані 950 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Андромеди. Екзопланета являє собою т. зв. гарячий юпітер. Її маса становить 68% від маси Юпітера при майже вдвічі більшому радіусі. Орбіта HAT-P-32b проходить на відстані всього 0,033 а. о. (5 млн км) від зорі, через що її атмосфера розігріта до температури, яка перевищує 1000 °C.

Команда американських дослідників провела серію спостережень транзитів HAT-P-32b. Для цього вони скористалися 9,2-метровим телескопом Гоббі — Еберлі, встановленим на території обсерваторії Мак-Доналд.

Спостереження показали, що у HAT-P-32b є гігантський «хвіст», який складається з гелію. Він тягнеться за планетою, а його протяжність у 50 разів перевищує її радіус. На думку вчених, «хвіст» утворився через близькість HAT-P-32b до своєї зорі. Під дією її потужного випромінювання атмосфера газового гіганта дуже сильно розширилася. Це призводить до того, що частина речовини виривається з гравітаційних обіймів HAT-P-32b і потрапляє на орбіту навколо зорі.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Варто зазначити, що сам по собі цей феномен не є чимось унікальним. Раніше вчені вже знаходили «хвости» в екзопланет, які утворилися як унаслідок схожих процесів, так і за інших механізмів (наприклад, через зіткнення). Однак жоден із них не може зрівнятися за масштабами з розміром газового потоку у HAT-P-32b.

Нагадаємо, що недавно ми розповідали про те, як телескоп Chandra зазнімкував гігантський газовий хвіст, що тягнеться за групою галактик, протяжністю в 1,5 млн світлових років.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів