Астрономи відкрили нову екзопланету розміром із Сатурн

Команда астрономів, що працює з космічним телескопом TESS, оголосила про відкриття нової екзопланети. Вона має розміри Сатурна і може активно втрачати атмосферу через близькість материнської зорі.

Планета втрачає атмосферу
Планета втрачає атмосферу. Джерело: phys.org

Пошуки екзопланет

Міжнародна команда астрономів повідомляє про відкриття нової екзопланети, що обертається навколо зорі сонячного типу. Новознайдений світ отримав позначення TOI-1135 b. Він молодий, гарячий і за розміром схожий із Сатурном. 

На сьогодні супутник NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) виявив майже 7100 екзопланет-кандидатів (TESS Objects of Interest, або TOI), з яких 420 вже підтверджено. З моменту запуску у квітні 2018 року TESS за допомогою масиву ширококутних камер проводить огляд близько 200 000 найяскравіших зір поблизу Сонця з метою пошуку транзитних екзопланет, у тому числі й планет-гігантів.

Група астрономів на чолі з Мануелем Маллоркіном Діасом з Університету Ла-Лагуна (Іспанія) підтвердила ще один світ, за яким спостерігає TESS. Вони виявили транзитний сигнал у кривій блиску TOI-1135 — молодої зорі сонячного типу спектрального класу G0 на відстані близько 371 світлового року. Планетарна природа цього сигналу була підтверджена подальшою фотометрією та спектроскопією.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Планета втрачає атмосферу

TOI-1135 b має радіус близько 0,8 радіуса Юпітера, а її маса становить приблизно 0,062 юпітеріанської, що дає густину на рівні 0,16 г/см3. Планета обертається навколо свого супутника кожні 8,02 доби на відстані 0,082 а.о. від нього. Рівноважна температура TOI-1135 b оцінюється в межах 950–1200 К.

Отже, отримані результати вказують на те, що TOI-1135 b є газовим гігантом, схожим за розмірами на Сатурн, проте менш масивним, ніж він. Планета має роздуту атмосферу, найімовірніше, завдяки потужному зоряному випромінюванню.

Астрономи припускають, що TOI-1135 b може перебувати в процесі здування атмосфери через фотовипаровування. Вони зазначили, що планета має високу швидкість втрати маси — близько 39 мас Землі за один мільярд років, тож зрештою вона втратить більшу частину своєї атмосфери за кілька сотень мільйонів років. Планети-гіганти з масою, меншою за сатурніанську, схильні до втрати всієї або більшої частини своєї атмосфери на ранніх стадіях, якщо вони отримують достатню кількість випромінювання від материнської зорі, що може бути у випадку з TOI-1135 b.

Материнська зоря TOI-1135 трохи більша і масивніша за Сонце, а її світність перебуває на рівні 1,7 сонячної. За оцінками, вік зорі становить від 125 млн до 1 млрд років, а її ефективна температура — приблизно 6122 К.

За матеріалами phys.org

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів