Астрономи відкрили найбільшу молекулу у протопланетному диску

Використовуючи комплекс радіотелескопів ALMA, дослідники Лейденської обсерваторії вперше зареєстрували у протопланетному диску диметиловий ефір (CH₃)₂O. Ця дев’ятиатомна молекула — найбільша з усіх знайдених у таких дисках на даний момент. Вона є попередницею більших органічних молекул, утворення яких може сприяти появі життя.

Протопланетний диск навколо зорі IRS 48. Джерело: ESO/L. Calçada, ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Pohl, van der Marel et al., Brunken et al.

Молекули диметилового ефіру були знайдені у протопланетному диску навколо молодої зорі IRS 48 (інше позначення Oph-IRS 48), розташованої на відстані 444 світлових років від нас у сузір’ї Змієносця. Це світило вже неодноразово досліджувалось, оскільки його диск містить асиметричну пилову пастку, що за формою нагадує горіх кеш’ю. Ця область, ймовірно, утворилася внаслідок того, що між зорею та нею є новонароджена планета або маломасивна зоря-компаньйон. У пастці зібралося безліч пилових зерен розміром з міліметр, які можуть збиватися в групи, що розростаються в об’єкти кілометрового розміру — комети, астероїди та навіть планети.

Комп’ютерне моделювання пилової пастки. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/Nienke van der Marel

Крім диметилового ефіру, дослідники також виявили іншу складну молекулу метилформіат HCOOCH₃ (метиловий ефір мурашиної кислоти). Це ще одна «будівельна цеглинка», з яких утворюються більші органічні молекули.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Вважається, що у протозоряних хмарах ще до народження у них зірок утворюється багато складних органічних молекул. У цих холодних середовищах атоми та прості молекули — наприклад, окис вуглецю — «прилипають» до пилових зерен, утворюючи шар льоду. Процес супроводжується хімічними реакціями, у яких створюються складніші молекули.

Молекули у диску навколо зорі IRS 48. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/A. Pohl, van der Marel et al., Brunken et al.

Відкриття диметилового ефіру вказує на те, що у крижаних структурах протопланетних дисків можуть «ховатися» багато інших складних молекул, що зазвичай реєструються в областях зореутворення. Ці молекули є попередницями пребіотичних молекул — таких, як амінокислоти та цукри, що є одними з основних «будівельних цеглинок» життя. Таким чином, вивчаючи утворення та еволюцію протопланетних дисків, дослідники можуть краще зрозуміти, як пребіотичні молекули в минулому потрапляли на планети, у тому числі й на нашу Землю.

Раніше ми писали про те, як астрономи «закрили» чорну діру.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів