Астрономи «скасували» рідну планету Спока

Міжнародна команда астрономів спростувала, зроблені раніше заяви про існування екзопланети в системі 40 Ерідана. Дослідники дійшли такого висновку під час повторного аналізу спектра зорі.

Зоряна система 40 Ерідана. Джерело: Robert Fealey

40 Ерідана розташована на відстані 16 світлових років від Землі, її вік оцінюють у 5,6 мільярда років. Система складається з трьох зір. Її основний компонент — помаранчевий карлик, який можна побачити на земному небі неозброєним оком. На відстані 400 а. о. від нього розташована пара з білого та червоного карлика. Вони здійснюють один оберт навколо центру системи за 8 тисяч років.

У 2018 році команда дослідників заявила про виявлення відхилень у радіальній швидкості головного компонента системи. Вони інтерпретували це, як свідчення існування невидимого компаньйона. Його маса була оцінена у 8,5 земних, період обертання — у 42 дні.

Новина про відкриття екзопланети привернула велику увагу громадськості. Річ у тім, що згідно з міфологією культового серіалу «Стартрек» саме в системі 40 Ерідана розташована планета Вулкан, яка є батьківщиною одного з його головних героїв — Спока. Температура та гравітація на Вулкані вищі, ніж на Землі, більша частина його поверхні складається з пустель і гірських хребтів. Отже, характеристики знайденої екзопланети досить непогано збіглися з вигаданим світом із серіалу.

На жаль, судячи з усього це відкриття було помилковим. Під час недавнього дослідження група вчених проаналізувала список відкритих екзопланет щодо оцінки їхньої важливості для ретельнішого вивчення. У процесі аналізу астрономи звернули увагу на деякі нестикування в даних 2018 року щодо 40 Ерідана. Зокрема їх здивувало, що період обертання екзопланети в точності відповідає періоду обертання зорі.

Тому дослідники повторно проаналізували спектр основного компонента 40 Ерідана. Виявилося, що відхилення в радіальній швидкості зорі, найімовірніше, були спричинені не наявністю в неї екзопланети, а активністю на її власній поверхні. Таким чином астрономи спростували висновок колег про існування «Вулкана».

Раніше ми розповідали про те, як астрономи «закрили» екзопланету в іншій потрійній зоряній системі.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine