Астрономи роздивились залишки наднової з далекого 185 року

Інструмент для вивчення темної матерії показав залишки наднової у безпрецедентних деталях. Зображення, зроблене Dark Energy Camera на 4-метровому телескопі Національного наукового фонду (NSF) Віктора Бланко у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі, показує розпорошені вусики, схожі на хмари пилу та газу, що розсіюються кільцем від потужного вибуху, який трапився у далекому минулому. NSF NOIRLab опублікувала зображення в середу, 1 березня.

RCW 86
Погляд Dark Energy Camera на матеріал, розсіяний вибухом наднової RCW 86, який стався в 185 році. Зображення: NSF NOIRLab

Завдяки своїй здатності бачити велику частину неба одночасно без шкоди для рівня деталізації Dark Energy Camera надала астрономам «рідкісний вид на залишок наднової». Вчені сподіваються, що цей новий і глибший погляд на об’єкт допоможе їм краще зрозуміти процеси, які стали причиною давнього вибуху.

Перша історична згадка наднової

Залишки оточують область, більшу за видимий розмір повного Місяця між сузір’ями Циркуль та Центавр на південному небі. Дивна хмара, відома астрономам як об’єкт RCW 86, вважається залишком зорі, яка вибухнула в 185 році н. е. такою силою, що привернула увагу стародавніх китайських астрономів. Вони задокументували її появу, тому RCW 86 є найпершою зареєстрованою надновою в історії людства.

Астрономів того часу вона здивувала своїм великим кутовим розміром — приблизно 45 кутових хвилин, що було більше, ніж видимий розмір повного Місяця. Наднова була найяскравішим об’єктом у небі 1800 років тому протягом 8 місяців.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

RCW 86
Комбіноване зображення 2006 року з рентгенівських обсерваторій Chandra та XMM-Newton RCW 86 показує кільце уламків, що розширюється після спалаху наднової. Авторство зображення: Chandra/NASA/CXC

Сучасні астрономи знають, що ця подія сталася на відстані 8000 світлових років у напрямку, де розташована найближча зоря від Сонця — Альфа Центавра.

Помилкова оцінка

Хоча сьогодні астрономи погоджуються, що RCW 86 є залишком наднової SN 185, це не завжди було так. Тривалий час вчені вважали, що розмір залишку був занадто великим, щоб виникнути в результаті вибуху наднової. Підрахунки попередніх досліджень показали, що для розсіювання матеріалу від вибуху настільки далеко від мертвої зорі, знадобилось би 10 тис. років.

Однак у 2006 році дослідники знайшли докази того, що оболонка розвивалася набагато швидше, ніж вони спочатку вважали. Згодом спостереження космічного телескопа NASA Spitzer виявили велику кількість заліза у матеріалі, що змусило астрономів зробити висновок, що вибух, який викликав появу RCW 86, мав бути найпотужнішим із відомих типів наднових, які виникають, коли білий карлик, щільний залишок сонцеподібної зорі, поглинає свого супутника. Ці види, відомі зараз як наднові типу Ia, виробляють так багато світла, що це явище не залишилося б непоміченим навіть у далекому минулому, коли астрономи обмежувалися спостереженнями неозброєним оком.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb тричі зазнімкував галактику з надновою.

За матеріалами Space.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів