Астрономи поєднали прямі та непрямі методи пошуку екзопланет

Астрономи випробували новий швидкий метод пошуку екзопланет. Вони спочатку знайшли непрямими методами зорю з явно нерівномірним рухом, а потім спрямували на неї Надзвичайно потужний телескоп. Так була відкрита HIP 99770 b.

Нова екзопланета
Нова екзопланета. Джерело: phys.org

Нова екзопланета

Міжнародна група вчених заявила про прорив у відкритті екзопланет. Новий метод дозволить дуже швидко і надійно ідентифікувати їх. Ті способи, які використовуються досі, потребують довготривалого спостереження зорі за допомогою потужних телескопів.

Новий метод переважно базується на загальних архівних даних і короткочасних прямих спостереженнях. Завдяки його застосуванню вдалося відкрити планету у зорі HIP 99770 b, яка вдвічі масивніша за Сонце, але в цілому її система дуже нагадує нашу. Вона оточена кільцем крижаних уламків, схожим на пояс Койпера.

Нова відкрита планета HIP 99770 b приблизно у 14–16 разів більша за Юпітер. Це робить її кандидатом у коричневі карлики, проте для дослідження це неважливо. Головне, що метод справді діє.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Знімок телескопу Subaru
Знімок телескопа Subaru. Джерело: T. Currie/Subaru Telescope, UTSA

У чому полягає новий метод

Для того, аби відкрити у HIP 99770 планету, вчені почали з методу точної астрометрії. Усі зорі мають власний рух відносно Сонця, який незалежний від обертання Землі. Він завжди лінійний і рівномірний. Якщо у ньому присутня нерівномірність, значить щось гальмує зорю.

Завдяки каталогу, який містить спостереження апаратів Gaia та Hipparcos, дослідники визначили нерівномірності руху світила, які накопичилися за 25 років спостережень. Стало зрозуміло, що планета у нього є, і її треба лише підтвердити.

Тому на зорю спрямували телескоп Subaru, розміщений на Гавайських островах. На ньому встановлений коронограф Subaru Coronagraphic Extreme Adaptive Optics (SCExAO), який дозволяє «відсікати» світло зорі та бачити екзопланети.

За матеріалами: phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів