Астрономи пояснили асиметрію троянських астероїдів Юпітера

Міжнародна команда дослідників опублікувала результати дослідження асиметрії у розподілі троянських астероїдів Юпітера. Вчені дійшли висновку, що вона може бути пов’язана з наслідками міграції планети.

Схема Головного поясу астероїдів, і також троянських астероїдів Юпітера. Джерело: ESA/Hubble, M. Kornmesser

Найбільша планета Сонячної системи має дві великі групи астероїдів, які розташовані на околицях точок Лагранжа L₄ і L₅ системи Сонце-Юпітер. Згідно з наявною традицією, їх називають за іменами персонажів Іліади. Астероїди у точці L₄, яка розташована «попереду» (тобто по ходу орбітального руху Юпітера) називають на честь греків, у точці L₅ (вона розташована «позаду») — на честь троянців.

Загалом, населення троянських астероїдів Юпітера оцінюється більш ніж у 10 тисяч об’єктів. Астрономам давно було відомо, що точка L₄ містить набагато більше небесних тіл, ніж точка L₅, але вони не знали причин такої різниці. У поточній конфігурації Сонячної системи два рої демонструють майже ідентичні властивості динамічної стабільності та живучості.

Це навело вчених на думку, що причини відмінностей потрібно шукати в далекому минулому. Вони розробили модель, що пояснює різницю, яка спостерігається, наслідками швидкої міграції Юпітера, під час якої він наблизився до Сонця. Вважається, що ця подія сталася через кілька сотень мільйонів років після народження Сонця та завершення формування планет. За словами дослідників, за такого сценарію група в точці L₄ виявилася б значно стабільнішою, ніж у точці L₅.

Траєкторія польоту Lucy. Джерело: Southwest Research Institute

Варто зазначити, що згідно з раніше висловленим припущенням, багато троянців насправді є об’єктами пояса Койпера, які опинилися на нинішній позиції саме через зміну орбіт газових гігантів. Одне з основних завдань, запущеного 2021 року NASA, зонда Lucy, полягає в перевірці цієї гіпотези. Якщо вона вірна, то вивчення троянських астероїдів дозволить нам буквально заглянути на околицю Сонячної системи без необхідності летіти туди. Lucy має досягти точки L₄ у 2027 році, точки L₅ — у 2033 році.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії