Астрономія в сутінках. Коли в Україні бувають «білі ночі»?

…Після того, як Сонце ховається за обрієм, темрява настає не відразу — небосхил ще деякий час лишається світлим, оскільки сонячні промені все ще освітлюють верхні шари атмосфери, частково ними розсіюються й досягають тих місцевостей, де самого світила вже не видно. Це явище називається сутінками, й на Землі воно найбільш виразне та тривале серед інших планет Сонячної системи. Воно сильно заважає астрономам спостерігати слабкі небесні об’єкти, й особливо це стає помітним влітку у високих широтах, до яких насправді належить і північ України.

Повноцінні астрономічні спостереження можливі лише після того, як Сонце опуститься під горизонт на 18°, тобто закінчаться так звані астрономічні сутінки. Загалом під час них небо вже достатньо темне й людському оку здається таким самим, як і під час «справжньої» ночі, але на північному заході, якщо добре придивитися, все ще можна помітити більш світлу ділянку — сутінковий сегмент. Далі він поступово слабшає та зсувається праворуч (якщо йдеться про наші широти), опівночі опиняється точно на півночі, а потім поволі яскравішає та «здіймається» вже на північному сході.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

У Києві перша така «біла ніч», коли сутінковий сегмент фактично не зникає, настає 31 травня чи 1 червня. Наступними ночами яскравість неба опівночі поступово зростає й сягає максимуму в день літнього сонцестояння, що цього року припадає на 20 червня. Потім усі описані явища щоночі стають дедалі менше вираженими, а приблизно 13–14 липня поблизу місцевої півночі (насправді вона не збігається з «нулем» на годиннику — хоча б тому, що влітку ми живемо за літнім часом) на кілька хвилин урешті настає «справжня» ніч.

Зрозуміло, що чим ближче спостерігач до полюса — тим більшим для нього буде інтервал між першою та останньою «білою ніччю», і тим більшою буде яскравість неба опівночі. На полярному колі в день літнього сонцестояння сонячний диск взагалі не ховається за обрій. В наукових термінах це означає, що ми можемо спостерігати не лише його верхню кульмінацію, але й нижню.

Навпаки, чим ближче до екватора — тим коротше період «білих ночей» і тим вони темніші. На 48° північної та південної широти вони настають лише на кілька днів поблизу сонцестояння і проходять практично непоміченими. Між указаними широтами «справжні» ночі спостерігаються цілорічно, просто влітку вони коротше, а взимку, очевидно, довше.

Хоч у наших широтах «білі ночі» й не являють собою такого видовища, як, наприклад, у скандинавських країнах, все одно рекомендуємо за можливості прослідкувати опівночі за тим, як повільно рухається сутінковий сегмент і змінюється його яскравість. На жаль, зараз таким спостереженням заважає комендантська година, але, з іншого боку, приємним бонусом є можливість побачити полярні сяйва, що помітно почастішали зі зростанням сонячної активності.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Про те, чому в Україні останнім часом спостерігаються полярні сяйва, можна прочитати тут.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів