Компанія Astrobotic виграла контракт NASA на відправлення експериментального кубровера на Місяць. Апарат повинен буде продемонструвати здатність пережити ночівлю на місячній поверхні та продовжити виконання своєї наукової програми.
Більшість комерційних місячних місій, які розробляються нині, розраховані на роботу протягом одного місячного дня (приблизно 14 земних днів). Це пов’язано з тим, що після заходу Сонця, температура на Місяці опускається до позначки -130° C (а на її полюсах навіть нижче). Щоб пережити місячну ніч, космічному апарату необхідна окрема система обігріву. Наприклад, у радянських та китайських місяцеходів для цього використовувалися радіоізотопні обігрівачі.
Для розв’язання цієї проблеми компанія Astrobotic розробила концепт кубровера — невеликого колісного апарата, який зможе витримати ночівлю на місячній поверхні та продовжити роботу. Крім збільшеного терміну роботи, важливою особливістю проєкту є модульний підхід. Метою розробників є повторення успіху супутникової платформи кубсат та створення стандартизованого планетохода, який можна було б адаптувати для вирішення різних завдань.
24 серпня Astrobotic повідомила про одержання контракту NASA на будівництво кубровера. Він був виданий у межах програми SBIR (Small Business Innovative Research). Компанія поки що не розкрила вартість угоди.
Згідно з заявою Astrobotic, кубровер буде готовий до запуску у 2025 році. На цей час компанія має два контракти на доставлення вантажів на Місяць, виданих у межах програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Перша місія буде запущена наприкінці цього, початку наступного року. Запуск другої місячної місії Astrobotic, у межах якої вона доставить на південний полюс супутника ровер VIPER, нещодавно був перенесений на кінець 2024 року.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine