Ariane 5 готується до відставки

22 червня з космодрому Куру у Французькій Гвіані відбувся запуск ракети Ariane 5. Вона успішно вивела на геоперехідну орбіту пару телекомунікаційних супутників MEASAT-3d та GSAT-24.

Запуск ракеты Ariane 5
Запуск ракети Ariane 5. Джерело: ESA-CNES-Arianespace/Optique Video du CSG/JM Guillon

Сумарна маса двох апаратів (з урахуванням адаптера) становила 10 863 кг. Це всього на 2 кг менше, ніж маса запущеної у 2017 році зв’язки супутників ViaSat-2 та Eutelsat 172B. Вони є самим важким вантажем, відправленим Ariane 5 на геоперехідну орбіту за свою 26-річну історію.

Але 113-місія європейського носія відзначилася не лише майже рекордними цифрами, а й тим, що вона ознаменувала початок його виходу на пенсію. На сьогодні в Ariane 5 залишилося лише чотири заплановані місії, після чого його замінить нова ракета Ariane 6.

Три з чотирьох запусків Ariane 5, які залишилися, являють собою типові місії з виведення геостаціонарних супутників. Фінальний політ, запланований на квітень 2023 року, буде набагато цікавішим. У його межах Ariane 5 відправить до Юпітеру зонд JUICE. Він повинен вивчити його крижані місяці, під поверхнею яких ховаються океани. Не виключено, що вони можуть бути домом для будь-якої форми життя. Отже, ця місія стане заслуженою «лебединою піснею» для ракети, яка йде на пенсію.

Запуск ракеты Ariane 5
Запуск ракети Ariane 5. Джерело: ESA-CNES-Arianespace/Optique Video du CSG/JM Guillon

Варто зазначити, що після введення в експлуатацію Ariane 5, пусковий оператор Arianspace протягом ще кількох років продовжував запускати її попередницю Ariane 4. Однак цього разу між новою і старою ракетою практично не буде жодної перерви — багато в чому це пов’язано із затримками по введенню в експлуатацію Ariane 6. Тож, успіх її дебюту без перебільшення має величезне значення для майбутнього Arianspace. Наразі, перший запуск Ariane 6 намічений на початок 2023 року.

За матеріалами https://www.nasaspaceflight.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії