Апарат NASA InSight повільно гине на Марсі

Посадковий модуль NASA InSight ледь оговтався від наслідків нещодавньої пилової бурі. Це дозволить космічному апарату збирати наукові дані ще кілька місяців. Але його дні вже майже полічені. На корпусі та сонячних панелях накопичилося дуже багато пилу, тому довго працювати він не зможе.

InSight перейшов у «безпечний режим» 7 січня 2022 року. Це сталося через сильну пилову бурю, яка затьмарила небо та не дозволяла сонячним панелям апарату отримувати достатньо світла для генерації енергії. Космічний апарат вийшов із «безпечного режиму» 19 січня і довго повертався до роботи.

Селфі апарату InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Програна битва з пилом

«Через кілька тижнів після закінчення пилової бурі на Марсі сонячні панелі посадкового модуля InSight виробляють майже стільки ж енергії, скільки до бурі», — заявили представники NASA.

InSight
Вкрита пилом сонячна батарея InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Однак це лише тимчасово. Це не остання пилова буря на Марсі. InSight поступово програє битву з пилом, який у довгостроковій перспективі стане причиною повного відключення апарату назавжди. NASA вже навіть не впевнені, що апарат зможе протриматися до літа 2022 року.

Ціль місії InSight

InSight здійснив посалку на Марсі в листопаді 2018 року неподалік марсіанського екватора. Місія апарату полягала в тому, щоб допомогти вченим зрозуміти внутрішню структуру та склад Червоної планети. Посадковий модуль дійсно виявив слабкі маротруси.

NASA використовують засоби зв’язку InSight для точного відстежування коливань осі обертання Марса, що надає інформацію про ядро ​​планети. Апарат також має бурову установку. Але їй так і не вдалося пробурити Марс досить глибоко, щоб отримати бажані дані про температуру його надр.

Фінансування місії — до кінця 2022 року

Головна місія InSight тривала один марсіанський рік, що становить близько 687 діб. Посадковий модуль наразі працює в рамках розширеної місії, що фінансується до кінця 2022 року. Члени команди спробують вичавити з апарата максимум можливостей, щоб він зміг пропрацювати довше. Але успіх не гарантовано.

«Тепер наша мета полягає в тому, щоб космічний апарат зміг протриматися до кінця своєї розширеної місії в грудні. Але будь-який вихор або сильна пилова буря можуть остаточно зруйнувати всі плани. Ми не впевнені, що апарат зможе працювати влітку», — заявили у NASA.

Нагадаємо, що раніше ровер Perseverance відзначив перший рік перебування на Марсі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine