Використовуючи комплекс радіотелескопів ALMA, астрономи отримали зображення залишкового диска, який оточує зорю HD 53143. Знімки здивували дослідників. Виявилося, що диск навколо HD 53143 має найскладнішу та ексцентричну форму серед усіх відомих об’єктів такого типу.
Що таке залишковий диск
HD 53143 — це сонцеподібна зоря, розташована на відстані 60 світлових років від Землі в сузір’ї Кіля. Її вік оцінюється приблизно в 1 млрд років. Світило все ще оточене залишковим диском. Він складається з уламків, які залишилися після формування системи. У своєму русі вони регулярно стикаються між собою, що призводить до утворення ще більш дрібних уламків та пилу. По суті залишковий диск можна порівняти з історичним записом. Вивчаючи його, астрономи можуть зазирнути у минуле системи та визначити, як саме відбувалося її формування.
Аномальний залишковий диск
Команда американських астрономів вирішила отримати детальні зображення диска навколо HD 53143. Для цього вони скористалися ALMA: комплексом із 66 антен, розташованих на високогірному плато в чилійській пустелі Атакама.
Дослідники припускали, що диск навколо HD 53143 має класичну кільцеподібну форму та нагадує пояс Койпера. Але зображення ALMA зробили сюрприз. Замість «кільця» із зорею посередині виявилося, що залишковий диск має набагато складнішу та ексцентричну форму. Його можна порівняти з еліпсом, у той час, як HD 53143 розташована в одному з його фокусів.
За словами вчених, до цього вони ніколи не бачили залишкових дисків із подібною структурою. До того, в ході спостережень їм вдалося виявити ознаки, які вказують на те, що зоря має ще один внутрішній диск, який зміщений або нахилений щодо зовнішнього диска. Щоб створити цю структуру, у системі має бути якийсь ще невідкритий об’єкт (як мінімум одна велика екзопланета), гравітація якого обурює матеріал дисків. Дослідники сподіваються, що наступні спостереження допоможуть це перевірити.
Нагадаємо, що минулого року ALMA отримав перше в історії зображення навколишнього пилового диска екзопланети. У майбутньому із нього сформуються її супутники.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine