Акумулятор для пекельних умов здатний витримати добу на Венері

Відправлення посадкового модуля на Венеру створює кілька величезних інженерних проблем. На планеті настільки високий тиск, що космічний апарат має бути обладнаний дуже міцним корпусом. Інша проблема — висока температура біля поверхні, яка складає до 455 градусів Цельсія. Цього достатньо, щоб розплавити свинець. На додачу суміш хімічних речовин, що утворюють атмосферу, наприклад, сірчана кислота, є корозійною для більшості металів. Усі апарати, які спускались на поверхню Венери, в таких умовах могли існувати не довше пари годин.

Венера-14
Фотографія поверхні Венери з борту посадкового модуля «Венера-14»

Звісно, наразі технології здатні створити спускний модуль, що витримає високу температуру, тиск та корозію. Але є ще одна додаткова проблема — елементи живлення, які могли б працювати достатньо довго в пекельних умовах Венери.

Венера
Планета Венера. Фото: NASA

Єдиним рішенням для живлення посадкового модуля на Венері є батареї. Сонячні панелі нежиттєздатні через дуже низький рівень освітленості на поверхні, який можна порівняти з похмурим днем ​​на Землі, а їхні конструкції не витримають високого поверхневого тиску. Радіоізотопний термоелектричний генератор (РІТЕГ) також непрацездатний в умовах цієї планети.

Прорив у розробленні батарей для Венери

NASA співпрацює з компанією Advanced Thermal Batteries, Inc (ATB), і разом вони створили першу батарею, яка продемонструвала здатність працювати при дуже високих температурах протягом усього сонячного дня Венери, що становить приблизно 120 земних днів. На планеті теплові батареї можуть використовувати навколишні атмосферні умови для нагрівання спеціального високотемпературного електроліту, який є твердим та інертним за стандартної кімнатної температури. Крім того, вони можуть залишатися в робочому стані без необхідності використання теплоізоляції.

LLISSE
Батарея, розроблена ATB для використання на малому посадковому апараті LLISSE. Авторство зображення: NASA GRC

Перший прототип усе ще в розробці, але проведені випробування демонструють, що такі види батарей здатні працювати в суворих умовах атмосфери Венери. Крім того, цей провідний тип акумуляторної технології може стати новим накопичувачем енергії для майбутніх досліджень Сонячної системи.

Посадковий апарат LLISSE

Робота над новим типом теплової батареї є частиною поточної роботи в дослідницькому центрі NASA Glenn з розробки невеликого модуля для посадки на Венеру під назвою Long-Lived In situ Solar System Explorer (LLISSE). Програма використовує останні досягнення у високотемпературних системах і нову концепцію операцій, щоб дозволити роботу на поверхні Венери впродовж 60 днів або довше.

LLISSE
Прототип Long-Lived In situ Solar System Explorer (LLISSE)

LLISSE важить приблизно 10 кг та має набір невеликих датчиків для вимірювання вітру, яскравості, температури, тиску та вмісту ключових хімічних компонентів атмосфери. LLISSE оснастять великою кількістю електроніки, засобами зв’язку та приладами, для роботи яких потрібна буде батарея. ATB запевняє, що повний прототип акумуляторної системи продемонструють протягом наступних 18 місяців.

Раніше ми розповідали про 12 цікавих фактів про Венеру.

За матеріалами ScienceAlert.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії