50 витків навколо Юпітера: дивовижний ювілей місії Juno

8 квітня зонд Juno завершив черговий виток навколо Юпітера. Він став уже п’ятдесятим для місії. На честь цієї події фахівці місії опублікували колаж, складений з найбільш знакових знімків Juno.

Колаж із 50 найкращих знімків місії Juno. Джерело: NASA

На знімках Juno можна побачити як сам Юпітер, так і деякі з його найбільших супутників. Вони демонструють численні газові вихори, що вирують в атмосфері газового гіганта, знамениту Велику червону пляму, а також систему циклонів на його південному полюсі, що має форму шестикутника. Із супутників планети в кадр потрапили Іо, Європа та Ганімед. На одній зі світлин також можна побачити тінь, яку Ганімед відкидає на хмари Юпітера.

Всі знімки були зроблені за допомогою встановленої на зонді камери JunoCam. Її часто називають «народною» камерою. Річ у тім, що спочатку NASA взагалі не збиралася ставити оптичний інструмент на зонд Juno, мотивуючи це тим, що він не потрібен для виконання наукової програми місії. Однак як наукова спільнота, так і пересічні любителі астрономії виступили з різкою критикою цього рішення. У підсумку NASA все ж встановила камеру на зонд Juno. До того ж аерокосмічна адміністрація створила для неї спеціальний сайт, де астрономи-аматори можуть вибрати й проголосувати за найцікавіші, на їхній погляд, ділянки атмосфери, які слід зняти JunoCam.

Цікаво, що «гарантійний» термін роботи JunoCam становив лише сім орбіт навколо Юпітера. Інженери побоювалися, що потужні радіаційні пояси планети швидко виведуть її з ладу. Але JunoCam продемонструвала себе з найкращого боку, і набагато перевершила всі очікування щодо термінів її роботи. Взимку 2023 року NASA повідомила про проблеми з перегрівом камери, що призвели до втрати частини її знімків. Згодом фахівцям місії вдалося виправити ситуацію.

У NASA сподіваються, що JunoCam зможе функціонувати й надалі. Найближчими роками на Juno чекає низка вельми цікавих подій, для яких йому знадобиться працездатна камера. Серед них зближення з Іо та кільцями Юпітера, а також проліт на низькій висоті над нічним боком газового гіганта.

За матеріалами https://www.missionjuno.swri.edu

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine