25 мільярдів кілометрів від Землі: Voyager 1 встановив новий рекорд

28 січня зонд Voyager 1 подолав символічну позначку, віддалившись на відстань у 25 млрд км від Землі. Про це свідчать дані трекера на сайті NASA, де вказується положення і швидкість апарата.

Найвіддаленіший космічний апарат в історії

Voyager 1 був запущений 1977 року з метою вивчення планет-гігантів Сонячної системи. У 1979 році апарат відвідав Юпітер, а в 1981 році здійснив проліт Сатурна. Гравітація газових гігантів прискорила його, розігнавши до швидкості, достатньої для того, щоб назавжди покинути Сонячну систему.

Voyager 1 залишає Сонячну систему (концепт). Джерело: Science Photo Library

Попри те, що з моменту запуску Voyager 1 минуло вже понад 47 років, він усе ще зберігає працездатність. На його борту є чотири активні наукові інструменти, які передають результати вимірювань на Землю. Щоправда, поважний вік Voyager 1 дедалі більше й більше дає про себе знати. За останні роки з апаратом сталася низка інцидентів. Під час останнього NASA на деякий час втратила з ним зв’язок.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

У будь-якому разі все це не завадило Voyager 1 встановити чергове красиве досягнення. 28 січня він став першим космічним апаратом в історії, що віддалився на відстань 25 мільярдів кілометрів від нашої планети. Зараз випущеному із Землі сигналу потрібно 23 години та 9 хвилин, щоб дістатися до Voyager 1. Стільки ж потрібно на отримання відповіді від апарата.

Важливо зазначити, що оскільки Земля обертається по орбіті навколо Сонця, через це в деякі моменти відстань між нашою планетою і Voyager 1 не збільшується, а скорочується. Що стосується Сонця, то зараз Voyager 1 перебуває на відстані 24,84 млрд км від нього. Апарат віддалиться від нашої зорі на дистанцію 25 млрд км у середині травня 2025 року.

Коли Voyager 1 віддалиться на один світловий день від Сонця

Наступною важливою віхою для Voyager 1 стане дистанція в один світловий день (25 902 068 371,2 км). Апарат віддалиться на таку відстань від Сонця в січні 2027 року — тобто в рік п’ятдесятиріччя свого запуску. Очікується, що до цього моменту Voyager 1 все ще буде функціонувати, хоча через виснаження ресурсу радіоізотопних генераторів інженерам, імовірно, доведеться відключити частину наукових інструментів, які у нього залишилися.

Ілюстрація, що демонструє положення апаратів Voyager 1 та Voyager 2. Джерело: NASA/JPL-Caltech

З людського погляду дистанція в один світловий день є неймовірно величезною. Але це зовсім небагато за астрономічними масштабами. Найближча до Сонця зоря Проксима Центавра розташована від нас на відстані в 4,24 світлових роки. Щоб пролетіти цю дистанцію, Voyager 1 знадобиться 74 тисячі років.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів