Космічний апарат Voyager 1 відновив роботу у звичайному режимі після паузи у спілкуванні із Землею. Вона була викликана відключенням його основного радіопередавача.
Voyager 1 в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech[/caption]
Voyager 1 був запущений 1977 року і за роки польоту віддалився від Землі на відстань майже в 25 млрд км. Це найдальший об’єкт у Всесвіті, зроблений руками людини. Апарат поступово наближається до кінця свого життєвого циклу. З кожним роком його радіоізотопний генератор виробляє дедалі менше й менше енергії, що змушує інженерів знаходити різні хитромудрі способи її економії через вимкнення різноманітних допоміжних систем, а також маніпуляцій з обігрівачами.
16 жовтня команда місії відправила апарату команду на ввімкнення одного з обігрівачів. Хоча Voyager 1 мав мати достатньо енергії для її виконання, команда спричинила спрацювання системи захисту від збоїв. Це призвело до того, що зонд несподівано вимкнув свій основний радіопередавач X-діапазону, і увімкнув набагато слабший передавач S-діапазону, який востаннє використовували 1981 року. Через віддаленість апарата від Землі (він перебуває на відстані 24,9 млрд км) це вимкнення не дало змоги команді місії завантажити наукові дані та інформацію про інженерний стан апарата.
За словами інженерів, система захисту від збоїв запрограмована автоматично відключати системи, які не є основними для підтримки роботи Voyger 1, щоб зберегти подачу енергії на критично важливі системи. Проблема в тому, що на зонді вже давно відключені всі несуттєві системи, крім приладів. Інженери навіть відключили обігрівачі для деяких наукових інструментів. На подив вони продовжують працювати, попри температуру, нижчу від тієї, за якої вони були протестовані.
У команди є комп’ютерні моделі, розроблені для того, щоб передбачити, скільки енергії мають споживати різні системи, такі як обігрівачі та прилади. Однак невизначеність цих моделей зумовлена цілою низкою чинників, включно з віком компонентів і тим фактом, що обладнання не завжди поводиться так, як очікується. Це й призвело до того, що система відключила основний передавач Voyager 1.
На початку листопада команді місії знову вдалося увімкнути передавач X-діапазону, а з 18 листопада апарат відновив збір даних із чотирьох працюючих наукових приладів. Інженери також відкалібрували спосіб, який використовується для вимірювання рівня напруги на обох зондах, щоб уникнути повторення такої ситуації в майбутньому.
Раніше ми розповідали про те, як NASA довелося відключити один із наукових інструментів Voyager 2, щоб продовжити йому життя.
За матеріалами NASA