12 цікавих фактів про планету Нептун

Добірка з 12 найцікавіших та захопливих фактів про Нептун — восьму та найдальшу планету Сонячної системи.

Нептун знайшли на основі математичних розрахунків

Нептун знайшли 23 вересня 1846 року німецькі астрономи Йоганн Галле та Генріх д’Арре. Це було випадкове відкриття. Вони керувалися розрахунками, виконаними французьким ученим Урбеном Левер’є.

Нептун очима Voyager 2. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Kevin M. Gill

Річ у тім, що через деякий час після відкриття Урана (воно відбулося в 1781 році) астрономи виявили, що у своєму русі сьома планета від Сонця відхиляється від свого розрахункового положення. Це призвело до появи теорії існування ще не відкритої восьмої планети, чия гравітація впливає на орбіту Урану. Відразу кілька вчених взялися розрахувати місцеперебування цього невідомого небесного тіла, це призвело до своєрідних астрономічних перегонів. Переможцем із неї вийшов Урбен Левер’є.

Галілей спостерігав Нептун за два століття до його відкриття

Видима зоряна величина Нептуна дуже мала, щоб його можна було побачити на земному небі неозброєним оком. Планету можна спостерігати лише у телескоп. Однак Йоганн Галле та Генріх д’Арре були не першими, хто зумів це зробити. Насправді першою людиною, яка побачила Нептун, був Галілео Галілей. Він відзначив планету на замальовках, зроблених 28 грудня 1612 року, а потім 28 січня 1613 року.

Фрагмент записів Галілео Галілея, на яких він зазначив положення Нептуна

На жаль, через примітивність свого телескопа, Галілей не міг розглянути диск планети та прийняв її за зорю. Відомо, що надалі ще кілька астрономів також спостерігали Нептун, але теж не зрозуміли, що це планета.

Нептун міг отримати інше ім’я

Після відкриття восьмої планети було запропоновано кілька варіантів її назви. Так, Йоган Гале висунув кандидатуру Янус. Зі свого боку, Урбен Левер’є спочатку запропонував назвати планету Нептуном, але потім змінив своє рішення і захотів назвати її на свою честь. Англійські астрономи підтримували назву Океан.

Зображення Нептуна, отримане за допомогою нової системи адаптивної оптики. Джерело: ESO/P. Weilbacher (AIP)

За восьмою планетою все ж таки закріпилася назва Нептун. Це продовжувало традицію називати планети на честь богів і, крім того, дуже добре поєднувалося з її блакитним кольором.

Нептун найдальша планета Сонячної системи

Нептун є найдальшою планетою Сонячної системи. Його орбіта проходить на відстані приблизно 4,5 млрд км від Землі. Нептун здійснює один оберт навколо Сонця за 164 роки. Отже, якщо рахувати за нептуніанським календарем, з моменту відкриття планети пройшло трохи більше одного місцевого року.

Нептун очима Voyager 2. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Kevin M. Gill

Нептун відвідував лише один космічний апарат

Через дуже значне віддалення від Землі, Нептун є вкрай важкою ціллю для вивчення. За всю історію його поки що відвідував лише один космічний апарат. Ця честь випала зонду Voyager 2, який виконав близький проліт восьмої планети в серпні 1989 року.

Voyager 2 на околицях Нептуна в уявленні художника. Джерело: NASA

Нептун є крижаним гігантом

Діаметр Нептуна становить 49 тисяч кілометрів, його маса в 17 разів перевищує масу Землі. За своєю внутрішньою будовою планета нагадує Уран. У той час як атмосфера Нептуна в основному складається з водню та гелію, в його мантії домінують вода, метан та аміак. У центрі знаходиться кам’яно-крижане ядро. Астрономи виділяють такі об’єкти в окрему категорію крижаних гігантів.

Внутрішня структура крижаних гігантів

Нептун має кільця

Нептун має власну кільцеву систему, яка складається з п’яти основних кілець. Вони набагато менші та тьмяніші від знаменитих кілець Сатурна і переважно складаються з частинок, швидше за все покритих органічним матеріалом, що надає їм червонуватий відтінок.

Кольца Нептуна
Кільця Нептуна. Джерело: NASA/Voyager 2 Team

Серед кілець Нептуна особливо вирізняється кільце Адамс. Воно містить п’ять «дуг» — ділянок із підвищеною щільністю речовини. На думку астрономів, своїм існуванням вони завдячують гравітаційному впливу супутників планети.

На Нептуні йдуть дощі з діамантів

У міру занурення вглиб Нептуна температура та тиск у його надрах стрімко наростають. Результати комп’ютерного моделювання говорять про те, що на глибині близько семи тисяч км вони досягають такої величини, що метан розпадається на його елементи: вуглець та водень. Легший водень підіймається в атмосферу Нептуна, а вуглець під дією навколишнього середовища перетворюється на кристали алмазу і потім повільно опускається до ядра планети.

Діамантовий дощ (концепт). Джерело: space.com

У Нептуна був аналог Великої червоної плями

Під час візиту до Нептуна апарат Voyager 2 зазнімкував у його атмосфері великий шторм. За аналогією зі знаменитою Великою червоною плямою астрономи назвали її Великою темною плямою.

Велика темна пляма Нептуна. Джерело: NASA

Щоправда, на відміну від свого юпітеріанського аналога, Велика темна пляма виявилася набагато менш довговічною. При спробі зняти його в 1994 році за допомогою телескопа Hubble з’ясувалося, що воно повністю зникло. Водночас астрономи неодноразово фіксували нові великі шторми на Нептуні.

На Нептуні віють найшвидші вітри в Сонячній системі

Нептун це домівка для найшвидших вітрів у Сонячній системі. Їхня максимальна швидкість досягає 2400 км/год. Це приблизно вдвічі більше швидкості звуку на Землі. Швидше за все, такі потужні вітри пов’язані з теплом, яке виходить з надр планети. Річ у тім, що Нептун випромінює у 2,61 раза більше енергії, ніж отримує від Сонця. Точна природа джерела внутрішнього тепла планети поки залишається предметом дискусій серед астрономів.

Хмари в атмосфері Нептуна. Джерело: NASA/JPL

Нептун втратив майже всі супутники

На відміну від інших планет-гігантів, кожна з яких має сімейство з декількох масивних місяців, у Нептуна є лише один справді великий супутник – Тритон. При цьому, Тритон рухається ретроградною орбітою навколо планети. Це говорить про те, що в далекому минулому він був захоплений гравітацією Нептуна і спочатку сформувався в зовсім іншому регіоні Сонячної системи.

Глобальна мозаїка Тритона. Джерело: NASA/JPL/USGS

Астрономи вважають, що захоплення Тритона призвело до повної дестабілізації споконвічного супутникового сімейства планети. Це призвело до низки грандіозних зіткнень, під час яких «рідні» супутники Нептуна виявилися зруйнованими. Згодом із їхніх уламків зібралося кілька невеликих супутників, які досі обертаються навколо планети.

У майбутньому Нептун знищить Тритон

Втім, хоча Тритон і пережив усі великі супутники Нептуна, у майбутньому на нього теж чекає неприваблива доля. Результати спостережень свідчать, що він поступово наближається до планети. Згодом супутник перейде межу Роша. Після цього гравітація Нептуна розірве Тритон на багато частин. Вони утворять навколо планети гігантське кільце, яке за своєю масою та розмірами перевершуватиме кільця Сатурна. Надалі уламки Тритона поступово випадуть на Нептун.

Порівняння орбіт Нептуна та Тритона. Джерело: wikipedia.org

Щоправда, ці події відбудуться ще нескоро. Розрахунки показують, що руйнація Тритона відбудеться приблизно через 3,6 мільярда років.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії