11 вересня в Арктиці спостерігалася мінімальна кількість льоду

Супутники NASA у першій половині вересня зафіксували в Арктиці мінімальну кількість криги. Її там майже стільки ж, як і при історичному мінімумі, який спостерігався 2012 року. Тим часом в Антарктиці зима також видалася не надто холодною.

Мінімум криги в Арктиці
Мінімум криги в Арктиці. Джерело: phys.org

Мінімум криги в Арктиці

NASA та Національний центр даних по снігу та льоду використали супутникові дані, щоб оцінити, наскільки сильно цього літа у Північному льодовитому океані розтанула крига. Зазвичай максимальна площа відкритої води в Арктиці спостерігається на самому початку осені, й цей рік не став винятком.

Мінімальна кількість льоду в Арктиці спостерігалася 11 вересня. В цей день він вкривав 4,28 млн км2. Це — не рекорд, а лише сьомий за мінімальністю показник. Однак мінімум, який спостерігався 2012 року і складав 3,39 млн км2 не сказати, що відрізняється дуже сильно.

Від середнього показника за 1980–2001 роки, який беруть за базу для порівняння, це менше на 1,94 млн км2. Приблизно таку ж площу займає Аляска. Супутники стежать за кригою на полюсах ось уже 46 років, і їхні свідчення однозначні: хоча кількість льоду коливається з року в рік, загалом вона зменшується.

Також супутники змогли оцінити товщину криги в Північному океані на максимальній відстані від усіх континентів. Виявилося, що вона складає 1,3 м. Може здатися, що це чимало, однак у 1980 році цей показник складав 2,7 м.

Зима в Антарктиці

А поки в Арктиці спостерігається мінімальна кількість криги за рік, на іншому полюсі, навколо Антарктиди, її має бути найбільше. Адже там підходить до завершення зима. Щоправда, і там моря замерзли не настільки сильно, як того можна було очікувати.

Максимальна площа морської криги навколо Антарктиди цього року складала 16,96 млн км2. Для порівняння, середній максимальний показник у 1981–2010 роках становив 18,71 млн км2. При цьому варто зазначити, що, попри всі танення льодовиків, площа морської криги навколо Антарктиди до 2014 року зростала. А тепер там спостерігається та сама тенденція, що і в Арктиці.

І вся ця ситуація неабияк непокоїть науковців. Річ у тім, що між площею, вільною від криги, й швидкістю танення існує позитивний зворотний зв’язок. Простіше кажучи, чим менше криги, тим менше сонячної енергії не відбивається, а поглинається. Як наслідок, останні стадії руйнування крижаних щитів можуть настати дуже швидко.

За матеріалами phys.org

11 вересня в Арктиці спостерігалася мінімальна кількість льоду
Сильно пошкоджені колеса не заважають Curiosity відкривати незвідані скарби Марса
Компанія Radian Aerospace провела випробування свого космоплана
Вчені знову пропонують використати атомну бомбу для порятунку Землі
Товщина озонового шару над Арктикою досягла рекордного значення
Джети чорних дір спричиняють вибухи зірок
Вдалий дебют: новий спектрограф знайшов суперземлю біля близької зорі
Самовбивча місія: ESA навмисно зруйнує супутник одразу після запуску
У Кельні з’явився шматочок місячної поверхні
Українець на Марсі: NASA завершила найскладнішу симуляцію місії до Червоної планети