Представлене зображення отримано приймачем MUSE, змонтованому на Дуже великому телескопі Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO). На ньому можна побачити регіон активного зіркоутворення, розташований у серці спіральної галактики NGC 5236, також відомої під неофіційною назвою «Південна вертушка». Вона знаходиться на відстані приблизно 15 млн світлових років від Чумацького Шляху у сузір’ї Гідри.

NGC 5236 отримала таке незвичайне прізвисько через гарну форму спіральних гілок, а також через своє розташування в південній півкулі небесної сфери. Вона містить безліч яскравих областей активного зіркоутворення – у тому числі й ту, що потрапила на знімок VLT.

За сприятливих умов, які порівняно часто виникають усередині рукавів спіральних галактик, холодні молекулярні хмари, що складаються переважно з водню, можуть почати ущільнюватися, що з часом призводить до формування нових світил. У великих хмарах поява новонародженої зірки може запустити ефект доміно, прискорюючи процеси стиснення міжзоряного газу. В результаті утворюється ще більше молодих зірок.

Однак у галактичному центрі набирають чинності інші фактори. Розташована в ядрі NGC 5236 надмасивна темна діра притягує до себе величезні маси речовини. Водночас з її околиць виходять потужні джети, що викидають в навколишній простір велику кількість матерії. Тому процеси зіркоутворення в центральному регіоні галактики відрізняються високим ступенем інтенсивності та хаотичності.
За матеріалами: https://www.eso.org