Зоряні ясла і наднові: камера темної енергії розкрила секрети Південної Вертушки

Співробітники науково-дослідного центру NOIRLab опублікували світлину, отриману камерою для вивчення темної енергії DECam. Вона демонструє галактику M83. Завдяки характерній формі спіральних рукавів вона також відома під назвою Південна Вертушка.

Галактика M83. Джерело: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA

Галактику відкрив 1752 року французький астроном Нікола Луї де Лакайль. Через три десятиліття її заніс Шарль Мессьє у свій знаменитий каталог астрономічних об’єктів під позначенням M83. Там вона була описана як «туманність без зір», що відображало крайню обмеженість наукових знань про галактики в ті часи. Лише у XX столітті завдяки роботам Едвіна Габбла астрономи зрозуміли, що подібні до М83 об’єкти насправді є іншими галактиками на кшталт нашого Чумацького Шляху.

Зараз ми знаємо, що M83 розташована на відстані 12 млн світлових років від Землі. Діаметр її диска становить 50 тисяч світлових років. Це приблизно вдвічі менше за діаметр нашої галактики. Але хоча M83 помітно менша за Чумацький Шлях, вона набагато активніше формує нові зорі. Знімок DECam демонструє безліч характерних рожевих плям, що покривають її спіральні рукави. Це регіони активного зореутворення, де просто зараз формуються нові світила.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Серед цих рожевих ділянок розташовані яскраво-блакитні скупчення гарячих молодих зір, ультрафіолетове випромінювання яких видуло навколишній газ. У ядрі галактики знаходиться жовта центральна опуклість. Вона складається з більш старих зір. У M83 також є слабка перетинка, яка з’єднує її спіральні рукави з ядром, постачаючи в нього газ. Завдяки високій чутливості DECam також зуміла зафіксувати гало M83, а також міріади віддаленіших галактик на задньому плані.

Крім зоряних пологових будинків, M83 також є домівкою для великої кількості наднових. За останні сто років астрономи зафіксували в ній шість спалахів. І це лише верхівка айсберга. За оцінками астрономів, галактика заповнена сотнями тисяч залишків наднових.

Галактика M83. На врізках показані віддаленіші фонові галактики, які можна побачити на знімку. Джерело: CTIO/NOIRLab/DOE/NSF/AURA

Така активність, ймовірно, є результатом недавнього злиття M83 з іншою галактикою. У 2006 році астрономи виявили в її центрі велике скупчення маси, що нагадує друге ядро. Найімовірніше, в ньому знаходиться надмасивна чорна діра. Вважається, що це залишок іншої галактики, в минулому поглиненої M83. За розрахунками він остаточно зіллється з ядром M83 через 60 млн років.

За матеріалами NOIRLab

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів