Зонд Odysseus сідає на Місяць: пряма трансляція

Побудований компанією Intuitive Machines зонд Odysseus, успішно вийшов на орбіту навколо Місяця. Його посадка на південний полюс відбудеться в ніч із 22 на 23 лютого і транслюватиметься в прямому ефірі.

Технічне влаштування Odysseus

Odysseus був створений у межах фінансованої NASA програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services). Її головна мета — залучення комерційних фірм до освоєння Місяця. Сума контракту на цю місію склала 77 млн доларів.

Зонд Odysseus (Nova-C). Джерело: Intuitive Machines

Маса Odysseus (у заправленому стані) становить 1931 кг. За габаритами його можна порівняти з телефонною будкою. Його розміри становлять 2,2×2,4×3,9 метра. На борту апарата розміщено дванадцять вантажів. Шість із них є власністю NASA. Серед них лазерний відбивач, стереокамера для вивчення пилових шлейфів, які будуть підняті двигунами посадкової платформи, радіоінструменти, лідар, а також прилад для навігаційного експерименту. Загальна маса наданих NASA вантажів становить 39 кг.

Знімок Землі, зроблений зондом Odysseus. Джерело: Intuitive Machines

Решта шість вантажів надані різними приватними замовниками — від Авіаційного університету Ембрі-Ріддла до художника Джеффа Кунса, чия скульптурна інсталяція прикрасила корпус зонда. Найцікавішим із них є селфі-камера EagleCAM, яка буде скинута Nova-C перед посадкою і має зафіксувати посадку апарата.

Пряма трансляція посадки

Odysseus був запущений 15 лютого. 21 лютого земний посланець успішно виконав маневр, який перевів його на кругову селеноцентричну орбіту висотою 92 км. На честь цієї події Intuitive Machines опублікувала селфі апарата, зроблене над Місяцем.

Селфі зонда Odysseus на навколомісячній орбіті. Джерело: Intuitive Machines

Тепер Odysseus належить здійснити фінальний і найважливіший етап своєї місії — м’яку посадку. Апарат має сісти у 24-кілометровий кратер Малаперт А, розташований приблизно за 300 км від південного полюса супутника. Недалеко від нього розташований т. зв. масив Малаперта, чия вершина розглядається як одне з можливих місць посадки експедиції Artemis III.

Пряма трансляція посадки буде вестися NASA в Youtube. Вона розпочнеться 22 лютого о 23:00 за Київським часом. Якщо все пройде успішно, Odysseus торкнеться місячної поверхні 23 лютого о 00:30 за Київським часом. У разі успіху Intuitive Machines впише себе в історію як перша приватна компанія, яка зуміла доставити вантаж на Місяць.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна