Зонд NASA повернувся до Землі через 17 років після запуску

12 серпня 2023 року побудований NASA космічний апарат STEREO-A пройшов між Сонцем і Землею, здійснивши перший за 17 років проліт нашої планети. Цей візит надав вченим можливість зібрати унікальні дані про наше світило.

3D-погляд на Сонце

Місія STEREO розпочалася в жовтні 2006 року, коли NASA запустила пару ідентичних зондів, які отримали позначення STEREO-A та STEREO-B. Вони були виведені на близьку до земної геліоцентричну орбіту, після чого «розведені» таким чином, що один апарат почав поступово «обганяти» Землю, а інший навпаки, «відставати» від неї.

Апарат STEREO в уявленні художника. Джерело: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Згодом зонди STEREO розташувалися на орбіті так, що змогли використовувати стереоскопічний ефект для спостережень за Сонцем. Це дозволило їм отримувати тривимірні зображення різних структур і явищ на поверхні нашої зорі. Також апарати змогли визначати напрямки руху корональних викидів, що є недосяжною можливістю для поодиноких космічних обсерваторій на кшталт SOHO. Крім того, маючи можливість одночасно спостерігати 1 ту півкулю Сонця, яку не видно із Землі, апарати STEREO в безпрецедентних деталях відстежували активність нашого світила й істотно підвищили точність прогнозів космічної погоди.

Зображення всієї сонячної поверхні, отримане зондами
STEREO 2011 року. Джерело: NASA/Goddard/STEREO

На жаль, у жовтні 2014 року, NASA втратила контакт з апаратом STEREO-В. Проте його «брат-близнюк» залишився в строю, і досі продовжує проводити спостереження.

Повернення до Землі

Усі минулі після запуску роки STEREO-A перебував на орбіті, якою він рухався навколо Сонця трохи швидше за Землю (він робив один оберт навколо нашої планети за 347 днів). У підсумку, в серпні 2023 року відбулася знаменна подія: STEREO-A знову зустрівся із Землею і, якщо використовувати автоперегонні аналогії, «випередив» її на один виток.

Орбіта зонда STEREO-A. Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center/Scientific Visualization Studio/Tom Bridgman

Фахівці місії давно готувалися до цієї події. Вони використають її, щоб відновити стереоскопічні спостереження Сонця. У цьому STEREO-A допоможуть обсерваторії SOHO та SDO. Протягом кількох тижнів, до та після прольоту, вони проведуть серію спільних спостережень, які дадуть змогу отримати тривимірні зображення різних сонячних структур, а також вивчать корональні викиди маси. Оскільки Сонце увійшло в новий цикл активності, отримані під час цих спільних спостережень дані вельми важливі для вчених.

Крім того, STEREO-A перевірить нещодавню теорію про те, що корональні петлі (гігантські арки, часто видимі на знімках Сонця) насправді є оптичними ілюзіями. Стереозображення повинні будуть підтвердити або спростувати це припущення.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine