Зонд Europa Clipper «підсвітив» Марс в інфрачервоному спектрі з висоти 880 км

Космічний зонд NASA Europa Clipper, який наразі прямує до крижаного супутника Юпітера Європи, здійснив проліт повз Марс. 1 березня апарат пролетів на відстані 880 км від поверхні Червоної планети та зробив унікальні знімки за допомогою інфрачервоної камери E-THEMIS на борту зонда.

Mars Europa Clipper
Ця світлина Марса є композицією з кількох знімків, отриманих тепловізором Europa Clipper 1 березня 2025 року. Яскраві області відносно теплі, з температурою близько 0°C. Темніші області холодніші. Найтемніша область у верхній частині це північна полярна шапка, температура якої становить близько -125°C. Фото: NASA / JPL-Caltech / ASU

Калібрування приладів Марсом

Камера E-THEMIS (Europa Thermal Imaging System), розроблена для дослідження Європи, зафіксувала температурні особливості Марса. На зображеннях видно, як найтепліші зони розташовані біля екватора, а найхолодніші — у полярних крижаних шапках. Науковці створили кольоровий композит із тисячі чорно-білих знімків, що дозволило візуалізувати розподіл тепла на планеті. 

Марс
Погляд на Марс через тепловізійну камеру Europa Clipper. Фото: NASA / JPL-Caltech / ASU

«Марс — ідеальний об’єкт для калібрування, — пояснив Філ Крістенсен з Університету штату Аризона, керівник команди E-THEMIS. — Ми знаємо його поверхню до дрібниць завдяки 20-річним даним. Якщо наші виміри співпадають, це означає, що інструменти готові до роботи на Європі».

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплет журналів Місяць та Марс

До товару

До океану під льодом 

Головна мета Europa Clipper — дослідити підземний океан Європи, прихований під 25-кілометровим шаром льоду. Камера E-THEMIS допоможе вивчити тріщини та хребти на поверхні супутника, які, ймовірно, утворилися через викиди води з глибин. «Якщо ці зони тепліші за навколишній лід, це може вказувати на активність океану. Навіть старі викиди, що трапилися тисячоліття тому, можуть залишати тепловий слід», — додав Крістенсен. 

Крім камери, під час марсіанського прольоту перевірили роботу радара, який згодом досліджуватиме глибини льоду Європи. Усі системи працюють стабільно, що дає надію на успіх місії. 

Довгий шлях до Юпітера 

Місія Europa Clipper стартувала у жовтні 2024 року. Її подорож до Юпітера триватиме шість років. Прибуття очікується 2030-го. До того часу зонд проведе низку гравітаційних маневрів, використовуючи Землю та Венеру для набору швидкості та економії палива. 

Марсіанський етап став ключовим кроком: він не лише скоротив час подорожі, але й підтвердив, що апарат готовий до головного виклику — розгадати таємницю океану, де, можливо, існують умови для життя. Як зазначили в NASA, якщо Європа має воду, вона може стати другим «блакитним світом» у Сонячній системі. 

Раніше ми повідомляли про те, як сузір’я Ворон допомогло зорієнтувати місію Europa Clipper.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Науковці знайшли кандидата на дев’яту планету Сонячної системи
ESA використовуватиме приватну станцію Orbital Reef
Океанічні світи можуть мати дуже вузькі «зони життя»
Чи могли зміни магнітного поля Землі викликати вимирання неандертальців?
Бум! Ще один потужний сонячний спалах!
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови