Наша Галактика приховує у своєму центрі надмасивну чорну діру — Стрілець А* (Sgr A*), розташовану за 26 тис. світлових років від Землі. Однак отримати чітке зображення цього об’єкта виявилося складно. Газ і пил обертаються навколо діри зі швидкістю, близькою до швидкості світла, що ускладнює спостереження. У 2022 році вчені проєкту Event Horizon Telescope (EHT) вперше представили зображення Стрілець А*, яке нагадувало розмите помаранчеве кільце.
Проте новий аналіз даних від Національної астрономічної обсерваторії Японії (NAOJ) припускає, що зображення могло бути неточним, адже містить артефакти. Дослідники вважають, що реальна форма акреційного диска може бути витягнутішою, ніж показано на фото.
«Зображення кільця може бути результатом помилок обробки даних EHT», — зазначив Макото Мійоші, керівник дослідження.
Як EHT створює зображення
Проєкт EHT об’єднує 400 науковців із 13 установ. За допомогою інтерферометрії з дуже довгою базовою лінією вони поєднують спостереження з восьми телескопів по всьому світу в один віртуальний телескоп розміром із Землю. Але через обмежену кількість телескопів збір даних був неповним. Кеті Буман із Каліфорнійського технологічного інституту порівняла цей процес із грою на піаніно, у якого відсутні деякі клавіші. Тому для відновлення зображень вчені використовували спеціальні алгоритми.
Помилкова обробка зображень
На відміну від чорної діри в галактиці M87, зображеної EHT у 2019 році, Стрілець А* має значно меншу масу. Через це речовина обертається навколо неї всього за кілька хвилин, створюючи додаткові труднощі для спостережень. Також отриманню чіткого зображення заважали хмари пилу та газу між Землею і центром Галактики.
Буман зазначала, що кожен алгоритм обробки даних дає трохи інший результат. Це схоже на роботу кількох незалежних детективів, які можуть зробити різні висновки. Однак більшість симуляцій EHT показували, що Стрілець А* оточена кільцем світла, розмір якого відповідає орбіті Меркурія, що узгоджується з теорією загальної відносності Ейнштейна.
Новий аналіз світлини Стрільця А*
Мійоші та його команда виявили, що кільце на зображенні може бути артефактом, спричиненим нерівномірним розподілом точок у даних. Дослідники застосували до даних EHT те, що вони назвали «широко використовуваними традиційними» методами аналізу, які відрізняються від власного оригінального методу аналізу EHT. Результати показали, що акреційний чорної діри насправді злегка витягнутий з яскравішою східною частиною, що рухається до нас зі швидкістю близько 60% швидкості світла. Результати свого аналізу команда опублікувала в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Попри ці розбіжності, дослідники зазначають, що покращення телескопів у майбутньому дозволить отримувати точніші зображення Стрільця А* та інших чорних дір.
Раніше ми повідомляли про те, що чорна діра в центрі Чумацького Шляху готова до радіоспалаху.
За матеріалами Space.com