Знайдений кратер від астероїда, який викликав мегацунамі на Марсі

Міжнародна команда дослідників оголосила про виявлення місця падіння астероїда, який міг спричинити мегацунамі на Марсі. Воно нагадує знаменитий кратер Чикшулуб, що залишився після удару небесного тіла, яке призвело до масового вимирання на Землі.

Сліди мегацунамі на Марсі

У 2016 році в журналі Nature була опублікована стаття, автори якої повідомили про виявлення слідів мегацунамі на Марсі, що сталося 3,4 млрд років тому. Їх висновок ґрунтувався на результатах аналізу даних апарата Mars Odyssey, який виявив сліди незвичайних осадових відкладень на півночі Аравійської землі та на розташованій поряд рівнині Хріса. Вважається, що у минулому на цій території розташовувався Північний океан Марса. Самі дослідники зазначали, що гіпотеза вперше з’явилася у них після відвідин Японії та вивчення наслідків цунамі 2011 року.

Давній океан Марса в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

На думку вчених, мегацунамі було спричинене падінням у Північний океан астероїда, який підняв гігантську хвилю. Вона просунулась на сотні кілометрів углиб марсіанської суші, змила берегову лінію та винесла на поверхню каміння розміром до десяти метрів. Коли вода йшла в океан, ці камені прорізали характерні канали, виявлені на знімках Mars Odyssey.

Марсіанський аналог Чикшулуба

У межах свого нового дослідження вчені спробували знайти слід після падіння цього астероїда. Для цього вони проаналізували карти поверхні Червоної планети. Їм вдалося знайти відповідну за розмірами та віком вирву — 110-кілометровий кратер, розташований на території Великої північної рівнини Марса. Формація отримала неофіційне позначення Поль.

Сліди мегацунамі на Марсі та місце розташування кратера Поль. Джерело: J. Alexis P. Rodriguez et al., Scientific Reports

На думку вчених, у минулому ця територія була зайнята Північним океаном Марса і розташовувалась на позначці 120 м нижче рівня моря. Комп’ютерна модель показала два можливі варіанти утворення кратера Поль. Він міг виникнути в результаті падіння дев’ятикілометрового астероїда, який зіткнувся з сильним опором поверхні, що призвело до виділення 13 млн мегатонн енергії у тротиловому еквіваленті. Або кратер міг залишитися після падіння трикілометрового астероїда, що зіткнувся зі слабким опором поверхні, що призвело до виділення 0,5 млн мегатонн енергії.

За обох сценаріїв удар підняв гігантську хвилю, яка поширилася на 1,5 тис. км від епіцентру. Результати моделювання свідчать про те, що висота цунамі, викликаного падінням трикілометрового астероїда, мала б досягати 250 м. За словами вчених, вони знайшли низку подібностей між Полем і Чикшулубом — кратером на півострові Юкатан, який залишився від небесного тіла, що, ймовірно, вбило динозаврів 66 млн років тому. Вважається, що його удар також призвів до утворення мегацунамі, висота якого досягала 200 м.

За матеріалами https://www.nature.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine