Зіткнення з небезпечним астероїдом 2032 року стало ще ймовірнішим

Космічний камінь розміром із десятиповерховий будинок може врізатися в Місяць у 2032 році. За останніми даними NASA, ймовірність такої події для астероїда 2024 YR4 зросла.

2024 YR4
Художня ілюстрація астероїда 2024 YR4, який наразі має 4,3-відсоткову ймовірність зіткнення з Місяцем 22 грудня 2032 року. Авторство: Обсерваторія WM Keck

NASA повідомила, що шанси на зіткнення цього астероїда з Місяцем тепер оцінюються в 4,3 %. Це невелике зростання у порівнянні з попередніми 3,8 %. Хоча ризик залишається відносно невеликим, нові дані з найпотужнішого космічного телескопа James Webb дозволили науковцям уточнити траєкторію польоту небесного тіла.

Потенційно небезпечний астероїд

Астероїд 2024 YR4 вже викликав хвилю занепокоєння на початку 2025 року. Перші розрахунки вказували на потенційну загрозу зіткнення із Землею 22 грудня 2032 року. Спочатку ризик оцінювався в 1 %, потім різко зріс майже до 3 %, але, на щастя, подальші спостереження повністю виключили цей сценарій. Загрози для нашої планети немає.

Однак орбіта астероїда все ще може перетнути шлях Місяця. Саме ця можливість і привертає увагу науковців. Система попередження про астероїди ATLAS у Чилі вперше виявила 2024 YR4 у грудні 2024 року, коли він перебував на відстані близько 830 тис. км від Землі. Незабаром після відкриття NASA класифікувала його як потенційно небезпечний об’єкт через початкові невизначеності в траєкторії.

Збільшений ризик для Місяця

До середини квітня 2025 року астероїд віддалився настільки, що наземні телескопи вже не могли його бачити. Але тут на допомогу прийшов James Webb. Його унікальні інфрачервоні прилади дозволили продовжити спостереження ще протягом місяця після того, як наземні обсерваторії втратили об’єкт із поля зору.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту
2024 YR4
Діапазон можливих місць розташування астероїда 2024 YR4, представлений жовтими точками, 22 грудня 2032 року. Авторство: NASA / JPL

Група дослідників з Лабораторії прикладної фізики Джонса Гопкінса під керівництвом астронома Енді Рівкіна використала камеру ближнього інфрачервоного діапазону James Webb для вивчення 2024 YR4.

Ці спостереження, завершені у травні перед тим, як астероїд сховався за Сонцем, стали ключовими. Вони дозволили значно (на 20 %) уточнити прогноз положення астероїда в найнебезпечніший день — 22 грудня 2032 року, що і призвело до невеликого корегування ймовірності місячного удару.

Космічний телескоп також допоміг уточнити розмір астероїда: його діаметр становить від 53 до 67 м. Це відносно невеликий об’єкт. Навіть при прямому ударі в Місяць це призведе лише до утворення нового кратера і жодним чином не вплине на орбіту супутника Землі.

Чому це цікаво, навіть якщо удар малоймовірний?

Якщо зіткнення все ж станеться, і воно відбудеться на видимій із Землі стороні Місяця, це надасть науковцям безпрецедентну можливість спостерігати утворення ударного кратера в режимі реального часу. Такі дані вкрай цінні для планетології.

Астероїд також дасть змогу потренуватися у планетарному захисті. Відкриття та відстеження 2024 YR4, попри відсутність загрози Землі, стало важливим практичним тестом для систем виявлення та моніторингу потенційно небезпечних об’єктів. Цей досвід допоможе вдосконалити стратегії захисту нашої планети в майбутньому.

NASA вже готується до наступного візиту астероїда, коли він знову наблизиться до Землі в 2028 році. Плануються нові спостереження як з Землі, так і за допомогою James Webb. Вони допоможуть з’ясувати точну форму та склад астероїда, що важливо для розуміння його поведінки.

Поки що 2024 YR4 продовжує свою космічну подорож. І хоча шанси на його зіткнення із Місяцем невисокі, наукова спільнота пильно стежитиме за цим небесним мандрівником, готовим скористатися унікальною можливістю дізнатися більше про нашу Сонячну систему.

Раніше ми повідомляли про те, як імовірність зіткнення астероїда 2024 YR4 із Землею збільшилася в 1,5 раза.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа