Зіткнення з астероїдами створює незвичайні алмази

Вчені дійшли висновку, що вуглецеві кристали, які утворилися внаслідок зіткнення астероїдів із Землею, вони являють собою не звичайні алмази, а їхні зростки з графеном. Дослідники пропонують використовувати їх у техніці.

Зіткнення астероїдів із Землею створює алмази
При зіткненні астероїдів утворюються незвичні алмази. Джерело: Рhys.org

Зіткнення астероїдів створює кристали з унікальною структурою

Вчені, які досліджують мінерали, що утворилися близько 50 тис. років тому при зіткненні астероїда із Землею, зробили несподіване відкриття. Вони досліджували залізний метеорит з каньйону Діабло, який був виявлений 1891 року. Як і очікувалося, у ньому знайшли чимало утворень, які можуть з’явитися лише за екстремально високої температури та тиску.

Увагу вчених привернув мінерал під назвою лонсдейліт. Він був названий на честь кристалографки Кетлін Лонсдейл, і досі вважалося, що він являє собою звичайні алмази з гексагональною решіткою. Однак детальні кристалографічні та спектроскопічні дослідження показали, що це не так.

Насправді лонсдейліт є зрощенням кристалів алмазу та графену, які називаються діафітами. Ще цікавішим є те, що візерунок цих з’єднань неідеальний. У них присутні численні нерегулярності, які надають цьому матеріалу незвичні спектроскопічні та механічні властивості.

Дослідження дозволили повніше зрозуміти, що відбувається під час зіткнень метеоритів із Землею. Команда дізналася, що відстань між шарами графену в лонсдейліті є незвичною через оточення атомів вуглецю на межі розподілу між графеном та алмазом.

Не алмази, але цінні кристали

Вчені впевнені, що тепер вони зможуть виявити діафіти за допомогою простої спектроскопії. Вони сподіваються знайти їх у кристалах, що розповсюджені на Землі значно ширше, ніж лонсдейліт. Потенційно вони можуть виявитися значно ціннішими навіть за алмази.

Кристали з діафітами можуть бути одночасно надтвердими та пластичними. Це дуже незвичайне поєднання, адже більшість відомих твердих речовин крихкі, тобто не здатні деформуватися без повного руйнування.

Крім того, електричними властивостями кристалів із діафітами можна керувати, тобто перетворювати як на провідники, так і на ізолятори. Завдяки цьому вони можуть застосовуватися у широкому спектрі нових технологій: від абразивів та електроніки до наномедицини та лазерних технологій.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine