Астронавткам підвищать поріг радіаційного опромінення на орбіті

Щодня Землю атакує іонізуюче випромінювання — високоенергетичні хвилі, здатні вибивати електрони з атомів тіла. Їх створюють Сонце і міжгалактичні високоенергетичні промені від зірок, що вибухають. Високі дози іонізуючого випромінювання можуть навіть призвести до променевої хвороби та раку. На щастя, магнітосфера та атмосфера нашої планети запобігають потраплянню майже всієї цієї радіації на поверхню Землі. Але на Міжнародній космічній станції (МКС), яка, як і раніше, захищена магнітосферою, а не атмосферою, астронавти піддаються вищому рівню іонізуючого випромінювання, що збільшує ризик розвитку раку впродовж їхньої кар’єри.

Астронавт
Чому NASA забороняє жінкам довго залишатися на орбіті? Фото: Unsplash

Відповідно до поточних обмежень, встановлених NASA в 1989 році, межа ефективної дози для кар’єри космонавта заснована на максимальному 3-відсотковому ризику смертності від раку впродовж життя. Цей ризик оцінюється за спеціальною шкалою залежно від віку та статі, починаючи від нижньої межі радіації у 180 мілізівертів (мЗв) для 30-річної жінки до верхньої межі у 700 мЗв для 60-річної жінки. Чому ж для астронавток встановлено нижчу межу радіаційного опромінення, ніж для астронавтів?

Гендерні відмінності

За словами Р. Джуліана Престона, спеціального державного службовця відділу радіаційного захисту Агентства з охорони навколишнього середовища США, нижній радіаційний поріг NASA для астронавток був заснований на наступному дослідженні. Коли жінки та чоловіки зазнавали впливу високих рівнів радіації протягом однакових періодів часу, в жінок більш ніж удвічі підвищувався ризик розвитку раку легень у порівнянні з чоловіками.

«Дослідження засноване на даних про атомні бомбардування Японії. З’ясувалося, що жінки виявилися чутливішими до іонізуючого випромінювання, ніж чоловіки, особливо щодо раку легенів», — каже Престон, член комітетів Національної ради з радіологічного захисту та вимірювання, розповідаючи Live Science.

Peggy Annette Whitson
Пеґґі Еннет Вітсон — біохімік, астронавтка NASA, перша жінка-командир Міжнародної космічної станції

Ці рекомендації мали реальні наслідки для кар’єри. У 2018 році колишній керівниці загону астронавтів NASA Пеґґі Вітсон, яка публічно висловила своє невдоволення обмеженнями радіації для астронавток, довелося піти у відставку після того, як у віці 57 років вона досягла межі за рівнем радіаційного опромінення.

Поріг у 600 мЗв для всіх астронавтів

Очікується, що рекомендована межа опромінення радіацією може змінитися у найближчому майбутньому. У 2021 році NASA звернулася до групи експертів, скликаної Національними академіями наук, інженерії та медицини, з проханням оцінити план аерокосмічної адміністрації зі зміни меж радіації до 600 мЗв для всіх астронавтів різного віку. NASA визначила цю межу, застосувавши модель ризику раку до найбільш сприйнятливих людей: молодих жінок на початку кар’єри астронавтки. Агентство розрахувало середній ризик смерті, викликаної впливом цієї групи, та переглянуло ризики. З’ясувалося, що допустима норма може бути набагато більшою, ніж раніше. Ця доза становить 600 мЗв, яку астронавт отримає під час чотирьох шестимісячних експедицій на МКС. Це означає, що у жінок може бути більше часу для перебування на космічній станції.

Пропонований NASA план також містить скасування ліміту опромінення для більш тривалих місій, таких як можливий політ на Марс. За цей час астронавти зазнають опромінення приблизно у 900 мЗв. Ця доза, ймовірно, менша за межі опромінення в 1000 мЗв, які європейські, канадські та російські космічні агенції нині встановили для своїх астронавтів.

Нагадаємо, що раніше астронавт попередив Тома Круза про жахливий запах на МКС.

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine