Землеподібні планети можуть утворюватися навіть в екстремальних умовах

Вчені спрямували космічний телескоп James Webb на туманність, що є однією з найекстремальніших «зоряних колисок». Тут багато молодих і гарячих зір, тому простір пронизаний жорстким ультрафіолетовим випромінюванням.

Газопиловий диск в туманності NGC 6357
Газопиловий диск у туманності NGC 6357. Джерело: Maria Cristina Fortuna

Туманність «Омар»

Науковці, які працюють із телескопом James Webb, спрямували його на туманність NGC 6357 і знайшли там газопилові диски, з яких у майбутньому можуть утворитися планети, схожі на Землю. Ця хмара міжзоряного газу розташована на відстані 5,5 тис. світлових років від нас і нагадує якусь фантастичну комаху. Через це вона отримала назву «Омар».

А ще туманність NGC 6357 є однією з найпомітніших «зоряних колисок». При цьому світила, які народжуються тут зі згущень газу, є достатньо незвичними. Переважно вони великі та гарячі й створюють чималу кількість жорсткого ультрафіолетового випромінювання.

Через це увесь простір туманності буквально пронизаний енергією, тому дослідники сумнівалися, чи не зруйнує випромінювання геть усі молекули, внаслідок чого утворення планетних систем було б неможливим. Але все ж James Webb зміг виявити тут протопланетні диски.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Землеподібні планети можуть утворюватися в екстремальних умовах

Протопланетні диски утворюються з пилу та газу, які обертаються навколо новонароджених світил. З часом в них починають з’являтися згущення, які називаються планетезималями, а потім — і самі планети, які очищають усе навколо від газу та пилу.

У такому випадку вчених зацікавив протопланетний диск XUE-1. Він утворився навколо схожої на Сонце зорі, проте поруч із нею дуже багато яскравих світил, тож астрономи вважали, що хоча сам диск вижив, молекули, що могли б зробити планету придатною до життя, — точно ні.

Як же науковці були здивовані, коли спектрографи James Webb виявили у складі диска воду, вуглекислий та чадний гази, а також ацетилен. Усі вони тією чи іншою мірою можуть розглядатися як біомаркери. Це означає, що умови для життя можуть виникати у зовсім незвичних місцях. Надалі вчені хочуть дослідити ще 14 протопланетних дисків, які вони виявили всередині NGC 6357.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів