Застиглий лавовий вир: LRO зазнімкував кратер Бруно

Фахівці Аризонського університету опублікували зображення, передані апаратом LRO, що досліджує Місяць. Вони демонструють дивовижні форми рельєфу на дні кратера Бруно.

Кратер Джордано Бруно. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

Кратер Бруно розташований на зворотному боці Місяця, недалеко від північно-східного краю. Його діаметр становить 22 км, глибина — 1,8 км, висота вала — 810 м. Попри те, що на Місяці є безліч значно більших вирв, кратер Бруно користується підвищеною увагою з боку вчених. Річ у тім, що це одна з її наймолодших ударних формацій. Кратер Бруно практично не зазнав руйнування. Від нього тягнеться яскрава променева система, протяжність якої сягає сотні кілометрів.

Знімки LRO демонструють вельми незвичайні форми рельєфу на дні кратера. Наприклад, характерний завиток у лівій частині представленого нижче зображення. Ймовірно, він утворився внаслідок сходження зсуву ґрунту в наповнену розплавленою породою вирву, який спричинив у ній кругову течію. Також можна звернути увагу на велику кількість валунів. Діаметр найбільшого з них (угорі праворуч) становить 130 метрів.

Дно кратера Бруно. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University/Intuitive Machines

Вік кратера Бруно є давнім предметом наукових дискусій: оцінки варіюються від 10 мільйонів до всього тисячі років. Остання цифра базується на записі, залишеному 1178 року ченцями з Кентерберійського абатства, які побачили дивне «розщеплення» місячного диска якраз у тій частині, де розташований кратер.

Валуни на дні кратера Бруно. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University/Intuitive Machines

Утім, більшість учених вважає, що ці події ніяк не пов’язані. Найімовірніше, що вік кратера становить близько мільйона років. Результати моделювання також показують, що Камоалева, який є квазісупутником Землі, з великою часткою ймовірності є уламком, вибитим під час утворення кратера Бруно.

У 2025 році Китай збирається запустити місію «Тяньвень-2», метою якої стане Камоалева. Апарат вивчить астероїд, після чого візьме та доставить на Землю пробу його ґрунту. Якщо Камоалева дійсно пов’язаний з Бруно, аналіз дасть змогу визначити вік кратера.

За матеріалами LROC

Новини інших медіа
Китайський орбітальний форпост: супутник зазнімкував станцію «Тяньгун»
Китай шукатиме життя на інших планетах
Космічний археолог: телескоп Chandra розкрив секрет загиблої зорі
На Проксимі Центавра можуть відбуватися невидимі спалахи
Місяць — свідок катастрофи: наш супутник утворився до зіткнення Землі з Теєю
Битва з гравітацією: екіпаж Starliner із підірваним здоров’ям звикає до Землі
Галактика навколо галактики: James Webb зазнімкував неймовірний космічний міраж
Радіація та холод: SpaceX відправить астронавтів у недосліджені полярні висоти
Прощавай, Gaia! ESA навмисно зламала космічну обсерваторію
Протопланетні диски набагато менші, ніж вважалося раніше