Затримка місії Artemis I прирекла місячний кубсат

Космічний апарат LunaH-Map, запущений на орбіту Місяця у межах місії Artemis I минулої осені не може активувати двигун. Фахівці вважають, що причиною цього стала затримка у кілька місяців між встановленням його на адаптер ракети та її стартом.

Космічний апарат LunaH-M.
Космічний апарат LunaH-M. Джерело: Arizona State University

Остання спроба запустити двигун LunaH-Map

Місія LunaH-Map може припинити свою роботу вже наприкінці цього місяця, так її, по суті, й не розпочавши. Цей апарат являв собою шість кубсатів, з’єднаних разом. Використовуючи іонний двигун, він мав вийти на орбіту навколо Місяця і почати кружляти над його південним полюсом.

Над ним місія мала використати розміщений на борту нейтринний спектрограф і почати картографування водню на місячній поверхні. Таким чином вчені планували знайти приховані поклади водяної криги.

Проте розпочати місію так і не вдалося. На конференції з малих міжпланетних апаратів Крейг Хардгроув з університету Алабами розповів, що всі прилади на борту повністю працездатні. Проте інженерам не вдалося запустити двигун апарата. Вони намагалися розігріти газоподібний йод, який він використовує як паливо, але клапан, який регулює його подачу, так і не запрацював.

Тепер в інженерів лишилася єдина можливість. Вони спробують нагріти усю рушійну установку в надії, що це створить додатковий тиск газу і він зможе нарешті відкрити клапан. Якщо ж цього не вдасться зробити, то місію доведеться завершити.

Вся справа в затримці

За словами Хардгроува, керівництво проєкту очікувало подібного розвитку подій ще до запуску і попереджало про нього NASA. Річ у тім, що іонний двигун BIT-3 від компанії Busek не розрахований на зберігання у заправленому стані довше, ніж 4–5 місяців. На ракету SLS його встановили в середині 2021 року, а стартувала вона тільки в жовтні 2022-го.

На думку фахівців, за цей час йод міг просто випаруватися. Щоправда, якось перевірити це чи навіть виправити в інженерів просто не було можливості. Після того, як кубсат був встановлений в обтічнику ракети, дістатися до нього для технічного обслуговування було неможливо.

До речі, це не єдиний з малих апаратів, які виводилися в космос у межах Artemis I, місія якого завершилася, так і не розпочавшись. І тут фахівці хоча б розуміють, у чому проблема. Деякі інші апарати просто не вийшли на зв’язок.

Саме така доля спіткала NEA Scout, невеликий апарат, що мав розгорнути сонячне вітрило та полетіти назустріч навколоземному астероїду. На сьогодні фахівці остаточно полишили спроби зв’язатися з ним і оживити.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine