Запобігаючи катастрофі: інженери провели репетицію порятунку місії Solar Orbiter

Фахівці ESA провели навчання, метою яких було відпрацювання пошукової процедури в далекому космосі. Вони тренувалися рятувати апарат Solar Orbiter.

Небезпеки перигелію

4 квітня Solar Orbiter пройде черговий перигелій своєї орбіти. Апарат наблизиться до нашої зорі на відстань у 45 млн км. Це менше, ніж дистанція між Сонцем і Меркурієм.

Solar Orbiter в уявленні художника. Джерело: ESA

Моменти проходження перигелію є найціннішими в науковому відношенні етапами місії, коли Solar Orbiter може отримати максимум інформації. Але, одночасно, вони ж і найнебезпечніші. У перигелії теплозахисному екрану Solar Orbiter доводиться справлятися з температурами, що досягають 500 °C. При цьому, апарат ще й отримує менше, ніж зазвичай, енергії. Через сильний нагрів йому доводиться відхиляти батареї в бік від Сонця, щоб уникнути пошкоджень.

Безпечний режим Solar Orbiter

Тому, в разі виникнення будь-якої НП, Solar Orbiter не зможе чекати, поки інженери на Землі розберуться в тому, що трапилося, і відправлять команду. Зонд автоматично перейде в безпечний режим.

У безпечному режимі Solar Orbiter буде постійно розгорнутий теплозахисним екраном відносно Сонця. Наступним завданням стане встановлення зв’язку з Землею, для чого будуть використані зоряні датчики.

Однак, якщо зоряні датчики не зможуть зафіксуватися на потрібних зорях або станеться якась несправність, Solar Orbiter не зможе дізнатися, де розташована Земля. Ще більше ситуацію ускладнює те, що в безпечному режимі Solar Orbiter може використовувати тільки свою резервну антену зв’язку. Вона здатна рухатися «вгору-вниз» по одній осі, але не «вліво-вправо» по іншій. Це запобігає низці потенційних ускладнень, але також означає, що весь космічний апарат повинен обертатися, щоб спрямувати антену в певний бік.

Вирішенням проблеми є «стробування». Якщо Solar Orbiter опиниться в безпечному режимі й не зможе визначити місце розташування Землі, він почне обертатися навколо однієї осі, зберігаючи тепловий екран спрямованим на Сонце, і надсилати сигнал. Фактично, апарат функціонуватиме в режимі маяка. Коли його сигнал зачепить Землю, наземні станції визначать положення апарата і встановлять контакт.

Космічні навчання

Ще недавно цей сценарій залишався чистою теорією. Але фахівці місії вирішили перевірити його на практиці, влаштувавши навчання з порятунку Solar Orbiter. Вони були організовані в період, коли апарат перебуває далеко від Сонця. Solar Orbiter був переведений у режим стробування, після чого наземні станції розпочали пошуки. Зрозуміло, на апарат також були завантажені команди для повернення до нормальної роботи в разі, якщо його не вдасться знайти протягом певного терміну.

Навчання завершилися успіхом. Наземні станції підтвердили, що можуть почути сигнал із резервної антени. Тож якщо Solar Orbiter дійсно стикнеться з подібною ситуацією, фахівці місії зможуть його врятувати.

Раніше ми розповідали про те, як Solar Orbiter проведе спільні спостереження Сонця із зондом Parker Solar Probe.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine