Захована галактика допоможе зазирнути у ранній Всесвіт

Астрономи повідомили про виявлення раніше невідомої галактики на околицях Чумацького Шляху. Довгий час вона «ховалася» за зорею переднього плану, що не давало можливості її побачити.

Космічні хованки

Знову відкрита галактика одержала позначення HIPASS J1131-31 (J1131-31). Вона розташована на відстані всього 20 млн світлових років від Землі, та попри свої невеликі розміри (її діаметр складає всього 1200 світлових років) мала бути давно знайдена астрономами. Але, річ у тім, що розташування галактики на небі збігалося з позицією ближчої зорі Чумацького Шляху. Зоряне світло повністю затьмарювало J1131–31, унеможливлюючи її спостереження. Не дивно, що деякі астрономи вирішили використовувати, як неформальне, ім’я галактики — «Ку-ку», за аналогією з грою в хованки.

Галактика HIPASS J1131-31 (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA, and Igor Karachentsev (SAO RAS); Image Processing: Alyssa Pagan (STScI)

Лише на початку XXI століття J1131-31 нарешті «показала себе», вийшовши наперед зорі. Вперше її помітили під час спостережень, виконаних на телескопах австралійської радіообсерваторії Паркс. Але тоді дослідники прийняли її за хмару холодного водню. Вже пізніше радіотелескоп GALEX допоміг визначити, що насправді J1131-31 є компактною галактикою. А нещодавно телескоп Hubble зумів провести детальні дослідження цього об’єкта та зробив його найбільш детальний знімок.

Ідеальна природна лабораторія

Відкриття J1131-31 примітно не лише тим, що галактика так довго ховалася від астрономів, але також її властивостями. Під час спостережень Hubble вдалося ідентифікувати близько 60 зір J1131-31. Практично всі вони мають вік, що не перевищує кількох мільярдів років. Крім того, J1131–31 надзвичайно бідна на елементи важчі за водень та гелій.

Галактика HIPASS J1131-31 (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA, and Igor Karachentsev (SAO RAS); Image Processing: Alyssa Pagan (STScI)

Отже, J1131-31 дуже молода і при цьому містить мало важких елементів. Це робить її дуже схожою на ранні галактики, що сформувалися невдовзі після Великого вибуху. По суті, вона є природною лабораторією, що дозволяє зрозуміти, який вигляд мали та як еволюціонували найперші «зоряні острови» у Всесвіті.

За словами дослідників, спостереження Hubble були лише швидким поглядом на J1131-31. Надалі вони мають намір провести поглиблене вивчення галактики з використанням космічного телескопа James Webb. Дослідники сподіваються дізнатися більше про її зоряну популяцію, а також розкрити таємницю її походження.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine