Понад сто астрономів підписали відкритого листа, в якому закликали Федеральну комісію зв’язку США (FCC) зупинити запуск супутників Starlink та їхніх конкурентів. Причиною стали побоювання щодо впливу на навколишнє середовище та створення перешкод для наземних обсерваторій, які вивчають далекий космос. Астрономи вважають, що запуски мають бути зупинені, доки не будуть повністю оцінені екологічні ризики розгортання тисяч супутників. Науковці критикують FCC за виключення цих інтернет-супутників з екологічної експертизи.
«Штучні супутники, навіть невидимі неозброєним оком, заважають астрономічним спостереженням, які допомагають виявляти астероїди та досліджувати Всесвіт», — сказав астроном Роберт Макміллан з Університету Аризони. За його словами, наслідки запуску десятків тисяч супутників досі не повністю зрозумілі.
Наразі на навколоземній орбіті функціонує понад 9 тис. супутників, з яких понад половина належить Starlink компанії SpaceX — їх приблизно 6500. Для порівняння, за всю історію космічних польотів на орбіту було виведено близько 19 500 супутників.
Попри очевидну вигоду від глобального швидкого супутникового інтернету, астрономи стурбовані його впливом на спостереження за нічним небом. Крім того, випромінювання від електроніки супутників порушує роботу радіотелескопів, ускладнюючи дослідження найвіддаленіших куточків космосу.
Космічне сміття від відпрацьованих супутників також стало серйозною проблемою для низької навколоземної орбіти. Крім ризику зіткнень з іншими апаратами, астрономи вказують на екологічні наслідки: сателіти, які виведені з експлуатації, згорають в атмосфері, забруднюючи її. Федеральне управління цивільної авіації попереджає, що частина фрагментів може досягти поверхні Землі, створюючи небезпеку для людей.
Директор Public Interest Research Group Лукас Гуттерман, який був ініціатором відкритого листа, зазначає: «Космічна галузь розвивається так швидко, що громадськість та регулятори не встигають за нею. Це питання має бути в центрі уваги суспільства, а не залишатися вузьким обговоренням експертів».
Раніше SpaceX погодилася зробити супутники Starlink нешкідливими для астрономії, але поки далі обіцянок справа не дійшла.
За матеріалами space.com