Загадкове мовчання Ingenuity: NASA втратила, а потім відновила зв’язок із марсіанським вертольотом

NASA спочатку втратила, а потім зуміла відновити зв’язок із марсіанським дроном-вертольотом Ingenuity. Це сталося в той момент, коли він завершував черговий політ.

Проблемний політ Ingenuity

6 січня Ingenuity 71-й раз піднявся в марсіанське небо. Однак, дрон не зумів виконати програму польоту: через збій у роботі навігаційної системи він був змушений здійснити дострокову посадку. За словами інженерів, це сталося через те, що маршрут гелікоптера пролягав над піщаною ділянкою, де практично не було каміння або якихось інших утворень, які можна було б використовувати як орієнтир.

Ingenuity
Ingenuity на Марсі в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Щоб переконатися в тому, що інцидент не завдав жодних ушкоджень дрону і він у змозі продовжити виконувати свою програму, інженери задумали провести короткий випробувальний політ. Під час нього Ingenuity мав піднятися на висоту 12 метрів, зависнути, а потім повернутися в ту саму точку, звідки злетів.

Загадкове мовчання марсіанського вертольота

18 січня Ingenuity здійснив успішний зліт і піднявся на заплановану висоту в 12 метрів. Однак у той момент, коли дрон розпочав спуск, марсохід Perseverance втратив із ним контакт.

У минулому NASA вже кілька разів втрачала зв’язок з Ingenuity. Це відбувалося через складний рельєф на місці посадки, а також через нестачу енергії. Однак нинішній випадок виявився набагато серйознішим, бо втрата зв’язку сталася в місці, де ніщо не повинно було створювати перешкод.

Через кілька напружених днів марсоходу Perseverance все ж вдалося зловити сигнал від дрона. Однак що саме з ним сталося і що призвело до такої несподіваної втрати зв’язку, поки що невідомо.

Нагадаємо, що Ingenuity є технологічним демонстратором. Спочатку він був розрахований на п’ять польотів і 30 днів роботи. У реальності ж Ingenuity провів на Марсі майже три роки й здійснив 72 польоти, під час яких пролетів близько 17 км. Навіть якщо апарат зазнав якихось пошкоджень під час свого останнього польоту, він все одно давно увійшов в історію космонавтики.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine