Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів

Астрономи вперше виявили швидкий радіосплеск, джерело якого розташовується на околицях старої еліптичної галактики, що більше не формує нових зір. До цього подібні явища асоціювалися з набагато молодшими галактиками.

Швидкий радіосплеск в уявленні художника.  Джерело: Jingchuan Yu, Beijing Planetarium

Швидкими радіосплесками (Fast radio burst, FRB) називають потужні радіоімпульси тривалістю кілька мілісекунд. Їхня типова енергія еквівалентна енергії, яку випромінює Сонце за кілька днів. Провідна теорія свідчить, що джерелами FRB є магнетари — нейтронні зорі з винятково сильними магнітними полями. Такі об’єкти утворюються внаслідок колапсу молодих і масивних зір. Тому донедавна астрономи зазвичай асоціювали FRB з регіонами активного зореутворення.

Але зроблене торік відкриття, ймовірно, змусить учених переглянути свою думку. У лютому 2024 року було зареєстровано нове джерело швидких радіосплесків. Воно отримало позначення FRB 20240209A. Загалом, з лютого по липень 2024 року, FRB 20240209A здійснив 22 імпульси.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2022 (188)

До товару

Астрономам вдалося встановити місце розташування FRB 20240209A. Виявилося, що джерело сплесків знаходиться в галактиці, розташованій за 2 млрд світлових років від Землі. Її маса в 100 млрд разів перевищує масу Сонця, що робить її однією з наймасивніших галактик, які продукують радіосплески.

Батьківська галактика джерела FRB 20240209A (жовтий об’єкт у нижньому правому куті, на який вказують блакитні лінії) і передбачуване місце розташування самого радіоспалаху (виділено еліпсами). Джерело: Vishwangi Shah et al, 2025

Саме незвичайне полягає в тому, що йдеться про «мертву» еліптичну галактику. Її вік становить 11,4 млрд років, вона населена винятково старими зорями й не демонструє наявності молодих світил або ознак зореутворення. При цьому, якщо більшість FRB зароджуються в центральних регіонах галактик, то FRB 20240209A перебуває на самій околиці своєї домівки — за 130 тисяч світлових років від центру, де в принципі перебуває не так і багато зір.

На думку дослідників, можливе пояснення цієї загадки полягає в тому, що FRB 20240209A розташоване в кулястому скупченні — щільній групі зір, що утримуються разом силами гравітації. Такі структури є перспективними місцями для магнетарів, які, можливо, утворилися за іншими механізмами, ніж колапси зір-гігантів, наприклад, злиття нейтронних зір або внаслідок колапсу білого карлика під дією власної гравітації. У будь-якому разі відкриття підтверджує припущення, що FBR можуть мати більше джерел походження, ніж вважалося раніше.

За матеріалами news.northwestern.edu

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів