Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення

Швидкі радіосплески (FRB) — це надзвичайно потужні енергетичні імпульси, які виникають у найвіддаленіших куточках Всесвіту, але досі не мають однозначного наукового пояснення. За мілісекунду вони здатні вивільнити стільки енергії, скільки Сонце випромінює за три дні. Що може бути їхнім джерелом?

зіткнення астероїда із нейтронною зіркою
Ілюстрація зіткнення астероїда з нейтронною зорею. Згенеровано Google Gemini

Дослідники висунули чимало теорій, щоб пояснити це загадкове космічне явище. Одна з популярних гіпотез припускає, що FRB виникають в результаті зіткнення нейтронних зір з іншими нейтронними зорями чи навіть чорними дірами.

Зіткнення астероїдів і нейтронних зір

Проте команда науковців під керівництвом Данга Фама з Університету Торонто запропонувала нову радикальну гіпотезу. У дослідженні, опублікованому в Astrophysical Journal, вони висловили припущення, що такі спалахи можуть бути спричинені падінням астероїдів на нейтронні зорі.

Згідно з розрахунками, частота зіткнень астероїдів із нейтронними зорями збігається з передбачуваною кількістю сплесків, які спостерігаються у Всесвіті.  

«Вже давно було відомо, що такі зіткнення можуть спричиняти швидкі радіосплески, але раніше не було зрозуміло, чи відбуваються вони досить часто, щоб пояснити спостережувану швидкість виникнення цих явищ», — зазначив Фам.

Нейтронна зірка
Якщо астероїд наблизиться до нейтронної зорі, він вивільнить енергію, що виділяється під час вибуху сотень тисяч ядерних бомб. Ілюстрація згенерована Google Gemini

Попередні оцінки свідчать, що лише у Чумацькому Шляху може існувати до десяти трильйонів міжзоряних об’єктів, таких як Оумуамуа і комета Борисова. У нашій Галактиці відомо близько мільярда нейтронних зір. З урахуванням цих даних, команда вчених підрахувала, що одне зіткнення відбувається кожні 10 млн років на одну нейтронну зорю, що відповідає спостережуваній частоті швидких радіосплесків.

Як виникають радіосплески

Коли астероїд або комета врізається в магнітне поле нейтронної зорі, він миттєво випаровується і прискорюється до швидкості, близької до швидкості світла. Утворена куля плазми рухається вздовж магнітного поля, створюючи пучок випромінювання, який і може бути джерелом сплеску.

За словами Метью Гопкінса, астрофізика з Оксфордського університету, енергія таких спалахів залежить від розміру астероїда і сили магнітного поля нейтронної зорі. Наприклад, астероїд діаметром трохи більше кілометра може вивільнити енергію, еквівалентну в 100 млн разів більшій за ту, яку використовує все людство за рік.

Нерозв’язані питання

Якщо ця гіпотеза правильна, частота виникнення FRB може збільшуватися з віком Всесвіту. Додатково слід врахувати, що деякі швидкі радіосплески виникають багаторазово і з регулярними інтервалами в одному і тому ж джерелі. Це не зовсім узгоджується з імовірнісним характером зіткнень між нейтронними зорями та астероїдами. Незважаючи на це, гіпотеза про зіткнення залишається цікавим напрямом для подальших досліджень, оскільки спостереження та аналіз даних тривають.

Раніше ми повідомляли про те, як найвіддаленіший швидкий радіосплеск допоможе зважити Всесвіт.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
Науковці дослідили 72 кометні пояси навколо інших зір
Де в космосі ховається сірка: несподіване відкриття
Індія стала четвертою країною, яка зістикувала супутники на орбіті
Колись у марсіанських водоймах хвилі накочувалися на піщаний берег
James Webb відкрив зоряне надскупчення у Великій Магеллановій хмарі
Hubble завершив десятирічне створення 417-мегапіксельної панорами галактики Андромеди
Перші наднові наповнили ранній Всесвіт водою
Довші дні, більше кисню: сповільнення обертання Землі сприяло еволюції життя
Вибух і вогняний феєрверк у небі: сьомий запуск Starship завершився аварією
Україна та Місяць опинилися серед об’єктів, які страждають від руйнування