З центру зоряного скупчення 47 Тукана отриманий загадковий сигнал

Одне з відомих кулястих скупчень Чумацького Шляху випромінює таємничі радіохвилі. На це вказують нові спостереження. Науковці вважають, що цей загадковий сигнал може походити від чорної діри середнього розміру в скупченні 47 Тукана (NGC 104). Якщо це справді так, то це буде унікальне відкриття.  

NGC 104
Команда визначила нове радіоджерело (білий квадрат) у центрі скупчення NGC 104. Авторство: Paduano et al.

Кулясті скупчення — це стародавні групи світил, розкидані навколо галактики Чумацький Шлях. Зорі всередині цих скупчень розміщені набагато щільніше, ніж в інших частинах галактики. 47 Тукана містить понад мільйон світил у сфері діаметром 120 світлових років і є другим за яскравістю на небі, доступним для спостереження навіть неозброєним оком.

Науковці з Міжнародного центру радіоастрономічних досліджень (ICRAR) використали австралійський телескоп ATCA для створення найдетальнішого радіозображення 47 Тукана. У самому центрі скупчення, розташованого на відстані близько 14,5 тис. світлових років від Сонця, вони виявили незвичайне джерело радіохвиль.

CSIRO Compact Array
Відкриття було зроблене за допомогою австралійського телескопа CSIRO Compact Array. Авторство зображення: CSIRO

Вчені розглядають можливість, що сигнал може генеруватися чорною дірою середнього розміру або пульсаром — нейтронною зорею, що швидко обертається і випромінює радіохвилі. Виявлення чорної діри середнього розміру було б важливим відкриттям в історії радіоастрономії.

Середні чорні діри є перехідним етапом між меншими зоряними чорними дірами, залишеними після смерті гігантських зір, і величезними надмасивними чорними дірами, що розташовані в центрах галактик. Існує припущення, що надмасивні чорні діри формуються в результаті злиття менших, але дослідники досі не мали багато доказів цього явища.

Отримане ATCA зображення 47 Тукана вийшло у безпрецедентних деталях. Але очікувані знімки від обсерваторії Square Kilometer Array (SKAO), що перебуває на стадії будівництва, покажуть цей об’єкт ще більш деталізованим, що допоможе розкрити його справжню природу. SKAO складатиметься з тисяч радіоантен та стане найчутливішим радіотелескопом світу після завершення будівництва. Тім Галвін, науковий співробітник CSIRO, який співпрацював у дослідженні, вказує, що цей проєкт випробовує програмне забезпечення на межі можливостей та відкриває нові горизонти в науці.

47 Tucanae
Кульове скупчення 47 Tucanae. Авторство зображення: NASA, ESA

Висновок дослідження, опублікованого 15 січня в журналі The Astrophysical Journal, вказує, що нове програмне забезпечення зможе допомогти посилити потужність SKAO для виявлення найслабших об’єктів у Всесвіті.

Раніше ми повідомляли про те, що Hubble зазнімкував зоряне скупчення у сусіді Чумацького Шляху.

За матеріалами scitechdaily.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна