Європейський супутник ухилився від апарата Starlink

Вранці 2 вересня, супутник Aeolus, який належить ESA, змінив свою орбіту. Цей маневр був зроблений, щоб унеможливити його зіткнення з апаратом Starlink 44, який належить компанії SpaceX. За оцінками фахівців, ймовірність подібного результату становила 1 до 1000. Згідно з прийнятими в агентстві правилами, маневр ухилення необхідний, якщо ймовірність зіткнення перевищує 1:10 000.

Орбіти супутників Aeolus та Starlink 44. Джерело: ESA

Супутники мали зблизитися на висоті 320 км. За половину витка до ймовірної точки зіткнення, Aeolus актував двигуни та підняв висоту своєї орбіти на 350 м. У принципі, подібні корекції не є чимось екстраординарним. За 2018 рік апарати ESA 28 разів змінювали орбіту, щоб унеможливити ризик зіткнення з іншими об’єктами в навколоземному просторі (переважно — з космічним сміттям та неробочими супутниками). Як зазначив гендиректор супутникового оператора Iridium Метт Деш (Matt Desch), у середньому фахівці компанії щотижня здійснюють маневр ухилення і при цьому не публікують окремі пресрелізи щодо кожного випадку.

Однак особливість нинішньої ситуації полягає в тому, що фактично ESA звинуватило SpaceX у тому, що компанія відмовилася вдаватися до будь-яких дій щодо ситуації, яка склалася. Незабаром SpaceX опублікувала заяву у відповідь. Згідно з нею, початкові розрахунки показували, що ймовірність зіткнення становила 1 до 50 000. Таким чином фахівці компанії та ESA дійшли висновку, що у маневрі ухилення нема необхідності.

Через деякий час 18 ескадрилья контролю космічного простору ВПС США, яка займається відстеженням об’єктів на навколоземній орбіті, опублікувала оновлені дані про положення апаратів. Проведений європейськими фахівцями аналіз показав, що ризик зіткнення значно зріс. Однак через помилку поштового сервісу команда, яка відповідає за Starlink , не побачила відповідний e-mail від ESA. У компанії вже пообіцяли вжити заходів, щоб уникнути повторення подібних ситуацій у майбутньому.

Інцидент пожвавив дискусію щодо потенційних небезпек, які несе розгортання глобальних супутникових сузір’їв Starlink, Amazon та OneWeb. Одночасне введення в дію тисяч нових апаратів зробить неефективною практику «ручного маневрування», яка існуює зараз. Тому в ESA вже працюють над автоматизованою системою, яка повинна буде самостійно оцінювати ризики зіткнень та при необхідності здійснювати маневри. Однак очевидно, що для успіху подібних починань потрібна кооперація всіх учасників космічного ринку та ухвалення ними єдиних стандартів використання навколоземних орбіт.

За матеріалами https://spacenews.com

Під поверхнею Міранди може ховатися океан
Тайконавти провели екскурсію на борту космічної станції «Тяньгун»: відео 
Літаючий сир мало не зірвав політ ракети з вертикальною посадкою: відео
716 обертів на секунду: астрономи знайшли одну із найшвидше обертових зір у Всесвіті
Чи пов’язана темна енергія з чорними дірами
Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1
Мовчання NASA: інженери виявили, але не розкрили причину ерозії теплозахисту Orion
Зона смерті: Chandra склав карту небезпек для молодих екзопланет
Коричневий карлик виявився не тим, чим здавався
Невдалі зорі: James Webb зазнімкував новонароджені коричневі карлики в туманності Оріона