Група європейських компаній отримала фінансування Європейської космічної агенції (ESA) на випробування надувного вітрила. Воно призначене для швидкого зведення з орбіти супутників після завершення їхньої місії.

Дедалі більше супутників покладаються на бортову силову установку для запобігання засмічення навколоземного простору космічним сміттям. Після завершення роботи вона використовується для зниження висоти та сходження з орбіти. Однак цей метод далеко не ідеальний. Він вимагає, щоб супутник залишався працездатним після закінчення місії та мав достатній запас палива, яке в іншому разі можна було б використати для продовження терміну його служби.
Перспективною альтернативою цьому методу є використання надувного вітрила. Після розгортання, воно збільшує площу лобової поверхні космічного апарата, що посилює аеродинамічне гальмування, яке створюють верхні шари земної атмосфери, і прискорює сходження з орбіти.
18 березня португальська компанія Spaceo отримала від ESA контракт на 3 млн євро для проведення демонстрації цієї технології на низькій навколоземній орбіті. Надувне вітрило SWIFT буде встановлено на кубсаті 12U розміром 20 x 20 x 30 см і масою 20 кг, який планують запустити 2028 року.

Початковий розмір SWIFT становитиме 20 см², але після розгортання він збільшиться до 1500 см². За словами генерального директора Spaceo Жуана Лурейро, збільшення опору зменшить висоту супутника з 500 до 400 км менш ніж за рік, а повне сходження з орбіти очікують через 14-16 місяців. Без SWIFT супутнику знадобиться близько 10 років, щоб природним чином згоріти в атмосфері. Систему можна масштабувати й для більших апаратів масою до 200 кілограмів.
Варто зазначити, що 15 березня каліфорнійська компанія Vestigo Aerospace запустила супутник Sphinx із демонстраційним вітрилом. На відміну від SWIFT, який надувається, вітрило Spinnaker розгортається за допомогою легких бонів.
Після розгортання, площа лобової поверхні Spinnaker становитиме 18,8 м². Компанія планує розкрити вітрило у другій половині квітня, а сходження з орбіти очікується всього через 16 днів після цього.
Раніше ми розповідали про те, як глобальне потепління загрожує супутникам Землі.
За матеріалами Spacenews