Просто про складне | Які скарби приховують у собі астероїди

Завдяки старанням журналістів і науковців більшість людей звикла боятися астероїдів, бо якийсь із них може врізатись у Землю та спричинити вимирання — так само, як спричинив зникнення динозаврів.

Але сміливіші та освіченіші люди вже давно зрозуміли, що астероїди — це насамперед чудове джерело різноманітних ресурсів. Дехто навіть мріє про те, як почне ці ресурси видобувати й завдяки цьому стане найбагатшою особою в Сонячній системі. Однак і тут уже з’явилася велетенська кількість міфів, які найчастіше мають мало спільного з реальністю. Тож розберімося, які реальні скарби можна знайти на астероїдах.

Які хімічні елементи є на астероїдах
Які хімічні елементи містять астероїди

1. Дорожче за платину

Коли люди говорять про цінності, які можна знайти на астероїдах, то насамперед уявляють собі золото. Воно на «космічних каменях» справді є. Проте фахівці в цьому плані значно частіше згадують платину, яка, по-перше, дорожча, а по-друге — її присутність на небесних тілах доведена впевненіше. Наприклад, 2015 року повз Землю пролетів астероїд 2011 UW158, у якому містилося цього металу на 5,4 млрд доларів.

Однак в астероїдах є й дещо набагато коштовніше. Йдеться про метали, які на нашій планеті зустрічаються ще рідше, ніж платина. Наприклад, родій, що у 6,5 раза дорожчий за неї.

2. Як заробити на матеріалах для космічних кораблів?

У сучасному світі цінність тих чи інших матеріалів насамперед визначається тим, що з них можна виготовити. Тому не варто зневажати можливість видобувати на астероїдах алюміній, залізо, нікель і кобальт. На відміну від платини та родію, їхня наявність у складі «небесних каменів» не просто можлива — ми точно знаємо, що вони там є, і навіть у великій кількості.

Нікель і кобальт у поєднанні з залізом зазвичай використовуються для отримання сплавів, дуже стійких до високої температури та механічних навантажень. Саме тому вони є основою будь-якої авіакосмічної техніки. Так само для виробництва жаростійких сплавів використовуються магній і алюміній, яких теж чимало на астероїдах.

3. Чому вода така дорога?

У космосі справжнім скарбом можуть бути не лише рідкісні метали. Проста вода там теж має величезну цінність, бо вона потрібна і людям, і рослинам. Та й різні технологічні процеси виробництва всього, що необхідно для життя, часто потребують її у великих кількостях.

У космосі неможливо просто зробити свердловину чи відвід від річки. Взагалі на більшості небесних тіл вода — рідкість. Саме тому крижані астероїди, які неважко знайти у віддаленіших від Сонця, ніж Земля, областях Сонячної системи, можуть принести тому, хто їх розроблятиме, справжнє багатство. Головною проблемою в цьому разі буде доставлення отриманої води до кінцевих споживачів.

4. Кому потрібен вуглець?

Ще один елемент, якого вдосталь на астероїдах і який зазвичай недооцінюють, — вуглець. Він існує там у вигляді як неорганічних, так і органічних сполук. Проби ґрунту з астероїда Рюгу показали, що на ньому є всі 20 основних амінокислот, аліфатичні аміни, карбонові кислоти й ароматичні вуглеводні.

Усі ці речовини дуже поширені на Землі. Проте в космосі вони зустрічаються рідше, ніж вода. Тому їх туди треба везти з нашої планети. Запуск кожного кілограма вантажу на орбіту (тим більше — на міжпланетну траєкторію) коштує надзвичайно дорого. А органіка потрібна не лише для того, щоб вирощувати їжу: все сучасне виробництво пластиків базується саме на ній.

Які астероїди розробляти вигідніше за все
Які астероїди розробляти вигідніше за все

5. Чи такі вже безглузді силікати?

Більшою частиною астероїди складаються не з перелічених вище речовин, а з силікатів — сполук елементу кремнію (силікону). Останні досить схожі на граніти, базальти й інші гірські породи, які на Землі ми звикли називати просто камінням.

Але в космосі немає нічого дешевого. Через те, що він порожній, практично все доводиться привозити з Землі. Саме тому всі речовини, які можна «знайти на місці» та використати, є скарбом.

Силікатні породи астероїдів стануть у пригоді, коли доведеться будувати велетенські космічні станції. Адже їх можна переплавляти на будівельні матеріали та вироби, для доправлення яких із Землі не вистачило б жодних ракет.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine